Какво е изобщо да не спиш? 08.03 | 11:27

Колко дълго можем да издевателстваме над себе си без сън?

От iNews.bg

Ако се вярва на някои изчисления, към 78-ата си година средностатистическият човек е прекарал 9 години пред телевизора, 4 години – зад волана, 92 дни – в тоалетната, и 48 дни е правил секс.

Но палмата на първенството откъм загубено време се държи от съня – в сън към 78-ата си годишнина сме прекарали средно 25 години от живота си.

И ако се опитаме частично да отвоюваме от Морфей тези години, възниква въпросът: колко дълго е способен да не спи човек и какви са последствията от продължителното бодърстване?

Здравият индивид, опитващ се да намери отговор чрез експеримент над себе си, скоро ще разбере, че задачата не е лесна.

"Необходимостта от сън е толкова силна, че превъзхожда глада – казва Ерин Ханлън, доцент от Центъра по съня, метаболизма и здравето при Чикагския университет в САЩ. – Вашият мозък просто ще заспи, независимо от всички съзнателни опити да се борите със съня."

Освен това изследванията показват, че редовният, достатъчен сън помага да се излекуват раните, поддържа работата на имунната система, обмяната на веществата и така нататък – възможно е именно затова да се чувстваме прекрасно, когато сме се наспали добре.

От друга страна, недостигът на сън се свързва с повишения риск от диабет, сърдечни заболявания, затлъстяване, депресия и други неволи. За да се избегнат те, организмът по време на безсънни нощи ни подава неприятни сигнали – не ни стигат силите, чувстваме се уморени, а тежките клепачи сами се спускат над зачервените ни очи.

Когато продължаваме да се борим със съня, концентрацията ни спада и кратковременната ни памет работи лошо.

Ако игнорираме тези сигнали и бодърстваме цели денонощия, то в резултат разумът се предава…

До какви последствия води безсънието, научете тук.

Водещи

Най-четени