Какво забраниха в Китай? 25.04 | 21:57
Яденето на редки животни се наказва със затвор
Китайските власти възнамеряват законодателно да забранят употребата в храната и използването за производство на средства за народната медицина на редки животни и части от телата им, предава Reuters.
Ръководството на Китай планира въвеждането на наказания - лишаване от свобода за срок до десет години - за нарушителите на закона за опазване на редките животни и на тези, които са на границата на изчезване. В Китай такива са 420 вида, в това число пандите, хималайските мечки, мравоядите, рокселановите ринопитеци (Rhinopithecus roxellanae) и други животни.
Китайските депутати са на мнение, че новите законодателни мерки трябва да засегнат също потребителите и купувачите на животни, уловени по незаконен начин. Според тях именно те стимулират нелегалния улов на редките видове в страната, където напоследък консумацията на подобни храни е по-популярна от всякога.
Причината е, че все повече хора печелят добре и могат да си позволят да си купуват скъпи стоки, включително месото на редките животни. Смята се, че консумацията им е белег за определен социален статус.
Животинският свят в Китай страда не само от бракониерите, но и от активното усвояване на естествените места за обитание на различните представители на местната фауна. Дивите земи се превръщат в селскостопански и така животните се лишават от възможността да живеят на обичайните си територии. В стеснените условия дивите зверове се размножават лошо и популациите им непрекъснато намаляват., допълва БТА.
В китайската кухня има много екзотични блюда, в които влизат непривични за западните жители съставки. Такова е например месото на мравоядите. А някои части от телата им се използват в народната медицина.
Водещи
-
Случаят "Баба Алино": От „Форест клуб“ с възражения срещу всички констативни актове, издадени за сградите в комплекса
Ние вярваме в закона и в прозрачността на процеса, заявяват оттам
19.06 | 21:00
-
"Прогресивна България" има най-много спонсори, ГЕРБ-СДС – нито един
Най-щедрият дарител е Тихомир Андонов, който е помогнал на ДПС със 100 000 евро
19.06 | 20:45
-
Обвиниха 73-годишен преподавател за блудство с дете
Пострадалата споделила за случилото се на майка си
19.06 | 20:00
Най-четени
-
Партиите с критики към Радев: Заявката за вето върху санкциите срещу Русия е грешка
Той коментира изказването на премиера Румен Радев в четвъртък, че България ще поиска руският...
19.06 | 12:30
-
Старите водомери и топломери ще "помпат" сметките от януари
Разходи за сметка на потребителите
19.06 | 10:45
-
Мерц e против нов съвместен дълг на ЕС
Германският канцлер се обяви за орязване на разходите и по-скромен бюджет за периода 2028–2034...
19.06 | 13:30