Какво ще се случи с човешкото тяло, ако живеем на Марс? 07.11 | 20:30
Повечето хора се интересуват от възможността за колонизиране на Марс, но тази идея е красива само във филмите. В действителност много проблеми очакват човека не само по пътя към Червената планета, но и със здравето.
Изследователи и обикновени хора изгарят от голямо желание да колонизират Марс възможно най-скоро, но както отбелязват учените, ние дори не трябва да бъдем там като посетители, защото космическите пътешествия имат вредно въздействие върху човешкото тяло, пише The Grunge.
От изолация през радиация до смазващо вътречерепно налягане, безтегловността оказва доста негативно въздействие върху организма. Освен това никой простосмъртен не е стъпвал на истинска планета.
Единственият космически обект, посетен от човека, е Луната. Луната обаче е много по-близо до Земята от Червената планета. Дори самото кацане на Марс ще бъде истински подвиг за човечеството, но да се живее там, е много опасно. Възможно е в бъдеще технологията да се промени значително и да позволи на човека да пътува не само до Марс, но в момента това все още не е възможно.
Какви изменения очакват човешкото тяло на Марс?
Сърдечни проблеми
Животът на Червената планета може да е достатъчен, за да получите сърдечен удар или поне сериозно да увеличите риска от такъв.
Според учени от Калифорнийския университет в Сан Франциско дългият престой в Открития космос наистина може да доведе до изтощаване на сърдечносъдовата система. Това се дължи на токсичната комбинация от радиация и липса на гравитация, което затруднява работата на кръвоносната система.
Но това не е всичко. Животът в условия на микрогравитация може дори да промени начина, по който определени гени се експресират, особено гените, които провеждат електричеството на сърцето. Промените в тези клетки могат да доведат до по-висок риск от сърдечни аритмии.
Също така си струва да добавим, че дори силата на сърцето може да се промени при нулева гравитация. По ирония на съдбата това е така, защото изпомпването на кръв става по-лесно за сърцето, след като гравитацията бъде премахната. Звучи добре, но всъщност може да направи сърцето мързеливо и по-малко силно.
Вашето тяло ще остарее преждевременно
Гравитацията играе огромна роля в способността на организма да възстановява костната тъкан, костната функция и клетките. При липсата ѝ рутинните задачи, привични за организма за поддържане на целостта на костните клетки и костната тъкан, невинаги се изпълняват. Според Калифорнийския университет в Сан Франциско това води до значителна загуба на костна маса.
Това означава, че астронавтите, живеещи на Марс, ще бъдат не само по-склонни към счупвания, но и ще губят костна плътност много по-бързо, което ще доведе до преждевременно стареене на компонентите на скелета им.
Така например един здрав 34-годишен астронавт, живеещ на Марс, би загубил повече костна плътност в бедрата, отколкото жена в постменопауза би загубила за цяла година.
Освен това ново изследване е установило, че въздействието на радиацията в Космоса също причинява грешки в репликацията на ДНК, друг проблем, заради който телата на астронавтите ще стареят преждевременно.
Ще получите слънчево изгаряне
За разлика от Земята, която естествено има магнитосфера, която ни предпазва от радиационни частици, Червената планета няма естествена защитна бариера. Това означава, че животът при намалена гравитация може да доведе до доста тежки слънчеви изгаряния за тези, които живеят на марсианска почва.
Както подчертават астрономите, това далеч не са всички проблеми, с които ще се сблъска човешкото тяло. Многобройните книги, филми и истории за пътуване до Червената планета са силно романтизирани и невинаги разкриват истинските проблеми, пред които ще се изправи бъдещият колонизатор, пише actualno.com.
Водещи
-
Очаква се леко повишение в цените на лекарствата без лекарско предписание през 2025 година
"Всяка година лекарствата без лекарско предписание имат леки корекции в цените нагоре. Това ще...
24.01 | 18:01
-
Управляващи и опозиция си отправиха взаимни обвинения за това кой е отговорен България да е извън еврозоната ОБЗОР
България ще влезе в еврозоната, а правителството ще иска конвергентен доклад още февруари,...
24.01 | 17:40
-
БДЖ пуска допълнителни влакове до Перник заради фестивала „Сурва“
С цел гарантиране на удобното придвижване на клиентите си, националният железопътен превозвач...
24.01 | 16:57
-
Депозитите на домакинствата у нас са нараснали с 11,8 на сто през миналата година
Депозитите на нефинансовия бизнес достигат 46,918 млрд. лева към края на месец декември 2024...
24.01 | 16:45
Най-четени
-
Възраждане: Еврозоната отнема животи вече и то още не сме влезли вътре
По думите му, бившият премиер Бойко Борисов е обявил, че през февруари ще бъде подаден...
24.01 | 11:30
-
Бившият финансов министър Асен Василев разкритикува остро твърденията за "дупка" в бюджета
"Теменужка Петкова вчера съобщи за приходи от 3,684 милиарда лева и разходи от 3,277 милиарда...
24.01 | 15:45
-
Йорданов: Благодарение на ИТН, БСП и ГЕРБ здравият разум се завръща
От ИТН са категорични, че България не е готова за еврозоната.
24.01 | 10:45
-
Рут Колева излезе с остра критика към NOVA заради участието на Константин Игнатов в предаването "Черешката на тортата"
"Константин Игнатов не е просто случаен участник в OneCoin – той е ръководител след...
24.01 | 13:14