Какъв вид отопление да изберем? 28.01 | 08:11

От iNews.bg

С настъпването на зимния период и падането на околните температури идва времето да се замислим за отопление и неговия правилен избор. Вариантите към днешна дата са много и най-различни, което в повечето случаи създава объркване и трудности за определяне на подходящото. Познаването на отделните видове и техните особености ще разсее съмненията относно подбора, а правилно изчисленият капацитет ще допринесе за добрия уют и комфорт в жилището: апартамент или къща. Нека разгледаме тези подробности в настоящата статия.

Защо е важен правилният избор на отопление?

Отделните видове отоплителни системи се отличават по своите компоненти, тип на инсталацията и източника на енергия. Въпреки че всеки се стреми да направи най-добрия избор, колкото и голямо да е разнообразието, според магазин за качествени отоплителни уреди Bulgarterm, основните предимства си остават едни и същи: изборът на отопление трябва да осигурява необходимото количество топлина, да го прави с минимални разходи, а инсталацията и поддръжката да са лесни и евтини.

Съвременното отопление на жилището трябва да предоставя степен на автономия, функционирайки при нулево или минимално допълнително вмешателство. Изборът трябва да е такъв, че системата за отопление да е с максимално дълъг експлоатационен живот и да е лесен ремонта при възникнали аварии.

Какво отопление е добро за частна къща?

От вида на системата и нейната мощност зависи от какви суровини ще се нуждае, за да генерира топлина и какво количество ще консумира. Особено голям избор днес се прави на инсталациите с:

  • вода – затворена тръбна инсталация, по която циркулира гореща вода. Тя отдава топлината си чрез радиатори. За нейното затопляне се използва специален котел, който може да е на дърва, на въглища или на пелети. Съществуват еднотръбни и двутръбни инсталации. При първите, движението на водата е на линеен принцип: горещата течност преминава през всички точки и се връща обратно охладена. Недостатъкът е, че отдалечените стаи винаги ще са по-студени. Става отличен избор при малки къщи. Двутръбната е за големи сгради и при нея се използват две тръби едновременно: за топлата и студената вода;

  • въздух – създава се система от въздуховоди, по които преминава нагорещен въздух. Неговото разпределение по стаите на дома зависи от проектирането на инсталацията. При достигане на зададената температура, уредът спира автоматично и при спад в градусите се включва отново. Отличен избор е за промишлените и обществени сгради, но и в частните домове. Може да е с естествена циркулация на въздуха или с изкуствена. В последния случай, допълнително се използва помпа за ускореното въздушно движение. Сред предимствата са: икономичност, бързо загряване, евтино отопление и ниска цена;

  • електричество – въпреки че отоплението на ток не се счита за най-рентабилното, технологиите за оптимизация на разхода вече са доста прецизни и може да се постигне много добра икономия. Уредите от този тип могат да са най-различни: термопомпи (климатик), инфрачервени печки, конвектори и други. Сред предимствата на подобен метод е лесният монтаж, екологичността, сигурността и дълготрайността;

  • пара – представлява парен котел и затворена тръбна инсталация, по която се движи парата, получена от изпарението на кипящата вода. След охлаждане се образува конденз и повторно втечняване и връщане към котела. Така процесът се повтаря. Предимството е, че тръбите са с много по-малък диаметър, от тези за водата, загряването на помещенията става по-бързо, а вероятността от замръзване и спукване на тръбите е минимална;

  • слънце – най-иновативните и алтернативни системи за отопление, които са все по-чест избор от повече домакинства. Чрез специални панели се абсорбира слънчевата енергия и се преобразува в топлинна. Разходите се избиват значително по-бързо, тъй като се спестяват средства за гориво. Има дълъг експлоатационен живот, много е икономично, лесно се инсталира и няма разходи за гориво. Зависимостта от метеорологичните условия е пълна.

Как се изчислява правилното отопление на помещенията?

Преди избора на отоплителна система е важно правилното изчисление на капацитета, за постигане на най-добър комфорт и икономичност. Това са процесите, които затрудняват най-много потребителите. За да сте максимално точни при изчисленията е необходимо измерване на квадратурата на помещението и получения резултат да се умножи по 100W. Необходимо е да се направи за всяка от стаите в дома, а резултатите се сумират. При измерване на ъглови стаи, препоръките са умножението да е по 120W. Ако има едно или няколко помещения с повече прозорци, препоръките на експертите са числото за умножение да е по-голямо.

Увеличение на мощността на един квадрат се препоръчва още и при липса на изолация, стара дограма и еднослоен стъклопакет. Винаги, при избора, уредът за отопление трябва да има поне 20-30% запас от мощност, който да се използва при падането на екстремно ниски околни температури, както за да не работи постоянно уреда на 100% от капацитета си. Това би довело до неговото бързо износване, амортизация и повреда.

 

 

Водещи

Най-четени