Какъв коз крият жените с висше образование? 31.08 | 12:58
При жените е силно изразена връзката между образование и здраве

Жените с диплома за висше образование имат по-ниски нива на лош холестерол, установи британско проучване, цитирано от в. Daily Mail.
Изследването било проведено от учени от университета в Кембридж и обхванало 22 451 души от графство Норфолк на възраст между 39 и 79 години.
Оказало се, че при жените е силно изразена връзката между степента на образованието и здравния
статус на кръвоносните им съдове. При мъжете подобна зависимост не била наблюдавана.
Жените с ниско образование след 15-годишната си възраст показали много по-високи нива на лош холестрол, дори когато бъдат взети предвид индексът на телесната им маса и консумацията на алкохол. Изследването установило, че при дамите нивата и на лошия, и на "добрия" холестерол са по-високи от тези на мъжете.
При силния пол тези нива зависят предимно от физическата активност. При мъжете от по-ниските социални съсловия и при хората, практикуващи ръчен труд, нивата на лош холестерол са по-ниски. За разлика от тези при интелектуалците. Лошият холестерол се счита за опасен за здравето, защото благодарение на него се натрупват плаки, които стесняват или запушват кръвоносните съдове., уточнява БТА.
Всеки от участниците в изследването трябвало да попълни въпросник, в който се уточняват неговата консумация на алкохол и индексът на телесната му маса. Включени били и социоикономически фактори, като образование, положение в обществото и нивото на упадък в района, в който живеят. Били взети и кръвни проби от участниците, за да бъде установено нивото на липидите в организма им.
Водещи
-
Русия атакува град Харков
"Шеста експлозия в Харков", написа Терехов в комуникационното приложение "Телеграм" тази нощ,...
31.03 | 09:59
-
Бащата на обвиняемия за нападението над двама синоптици в станцията на връх Мургаш обявява гладна стачка 2
С решение на Софийския градски съд Стоян Стоянов е под домашен арест в държавната психиатрична...
31.03 | 09:45
-
Недоволните медици и здравни работници от цялата страна излизат на пореден протест
Символични протести в големите болници
31.03 | 09:30
-
Ангел Кунчев: Лошото при менингоковата инфекция е, че има 12 щама
Задължителна ваксинация не е необходима
31.03 | 09:15
Най-четени
-
Новата седмица започва с валежи
31.03 | 08:00
-
РЗИ Стартира ваксинация срещу менингококова инфекция в РЗИ-тата
Желаещите трябва първо да си купят препарата от аптека
31.03 | 08:20
-
Недоволните медици и здравни работници от цялата страна излизат на пореден протест
Символични протести в големите болници
31.03 | 09:30