Киберпрегръдката става все по-реална 03.02 | 16:14

Учените вярват, че скоро ще стане масово използването на специални сака за прегръдки

От Олга Андреева

Сензорно оборудване, което позволява на хората да споделят прегръдка в киберпространството, се разработва вече няколко години и експертите са убедени, че скоро ще стане част от всекидневния ни живот, пише британският вестник Telegraph.

Ейдриън Чок, доцент в технологичния университет в Сингапур, е разработил подобна система, въз основа на т.нар. "риза за прегръдки", която позволява на родителите и децата да споделят "киберпрегръдки", докато са на километри разстояние един от друг.

Плюшени мечета, оборудвани с датчици, регистрират когато са прегърнати от майката и предават усещането на детето чрез специално яке с нагрети медни проводници.

Продуктът на Чок не пожъна световен успех, но миналата година учени в Япония създадоха подобна система – робот за обличане с името "iFeel_IM!" ("Чувствам, следователно съм").

Прототипът, който прилича на мрежа от свързани каишки, е проектиран с цел да осигури реално усещане при онлайн разговори.

Когато се свърже с компютър, машината използва серия от сензори и мотори, които имитират прегръдка и усещания като различно учестен пулс, пеперуди в стомаха или изтръпване на гърба.

Очаква се скоро системата, която разчита с над 90% точност емоции като радост, страх, гняв и тъга, скоро да се използва масово.

Учените вярват, че не е далеч моментът, когато подобна мобилна система ще може да бъде интегрирана в костюм или сако.

Водещи

Най-четени