Ключът към безсмъртието е в пренасянето на разума 02.10 | 21:16
Заслужава ли си да се превърнем в терминатори?

Идеята за пренасянето на човешкото съзнание в компютър, което ще позволи на хората да съществуват без физическото си тяло, е доста популярна сред футуристи, невробиолози и сред тези, които искат да живеят вечно.
Въпросите за търсенето на безсмъртие се озоваха в центъра на вниманието по-рано тази година, но в последно време те са отново във фокуса благодарение на новия проект Calico от Google, който възнамерява да се концентрира върху изучаването на процеса на стареене и върху това как може той да бъде спрян.
Лари Пейдж е само един от множеството влиятелни и състоятелни хора, които наливат в последно време милиони долари в изследването на безсмъртието.
Но макар че Calico има за цел да забави процеса на физическото ни угасване, много футуристи смятат, че ключът към продължаването на човешкия живот се крие не в тялото, а в мозъка.
Корифеи в областта на кибернетиката се събраха през изминалото лято в Ню Йорк на Глобалния международен конгрес Future 2045, организиран от руския мултимилионер Дмитрий Ицков. Последният привлече вниманието на всички медии по света с твърдението, че възнамерява да направи човеците безсмъртни, като прехвърли съзнанието им в аватари към 2045 година.
Един от най-известните футуристи в света – Рей Курцвейл, също изказал мнението си на конгреса, а то е, че ние можем да се научим да осъществим зареждането на човешкото съзнание в компютър в близките 40 години. "Въз основа на консервативни оценки за размера на изчисленията, необходими да се стимулира функционално мозъкът, ние ще можем да умножим своя интелект милиард пъти", заявил Курцвейл.
И действително, продължаващите успехи в областта на кибернетиката ни карат да мислим, че именно в пренасянето на разума в компютър се намира ключът към безсмъртието на човешката раса. Огромните сперкомпютри се учат все по-добре да симулират мозъка на човека. Експертите по изкуствен интелект разработват все по-умни машини, способни да разсъждават, мислят и да се учат, имитирайки кората на главния мозък. В добавка човешко-машинните интерфейси – компютри, които са способни да четат вашите мисли, се развиват със стремителни темпове.
Но следва да подчертаем, че концепцията за цифрово съхранение на човешкия разум се основава на теоретична възможност, а не на точна схема от стъпки. Едни от главните слабости в теорията (а те са достатъчно много) са по-скоро философски, отколкото научни – ще може ли съзнанието да преживее цифровото си преселение и да съхрани своята цялостност? И какво ще стане с душата ви или с това, което ви прави вас именно вас? И може ли да се заредят в компютъра емоции? Ако ли не – струва ли си цифровото безсмъртие своята цена, пита Motherboard.
Водещи
-
България е световен шампион по волейбол за девойки до 19 години
Тимът ни детронира актуалните шампионки от САЩ
13.07 | 22:45
-
Татяна Дончева: Стига с тази инфантилност
Трябва да се постигне обединение на добрите сили, смята тя
13.07 | 18:00
-
Роботите и ИИ ще доминират световната икономика в рамките на едно поколение
Това твърди футуристът д-р Адам Дор, като подчертава, че на мушката е човешкият труд
13.07 | 17:40
Най-четени
-
Изненада: Борисов се появи в Приморско (ВИДЕО)
Защо точно този ден се избра за ареста на кмета на Варна, сложиха катран в кацата с мед, заяви...
13.07 | 12:00
-
Шокиращи разкрития за катастрофата с пияната Дебора
Молдовката, шофирала пометената от певицата кола, с разкрития за инцидента
13.07 | 10:40
-
Групата на "Обнови Европа" в ЕП осъжда ареста на Благомир Коцев
Те заявяват, че в България има атаки срещу демократичните институции и върховенството на...
13.07 | 10:00
-
Татяна Дончева: Стига с тази инфантилност
Трябва да се постигне обединение на добрите сили, смята тя
13.07 | 18:00