Кои са най-големите заплахи за човешката цивилизация? 05.06 | 09:00
Може би се досещате

Края на света се обявява почти всяка година. До този момент обаче са доказани само три сериозни заплаха за човешката цивилизация. Започваме с ядрена война, макар да е доказано, че запасите от ядрени оръжия са намалели значително в сравнение с пика в периода на Студената война, все още съществува реална опасност от ядрена война, която ще е унищожителни. Подобен конфликт би довел до смъртта на стотици милиони хора, които ще загинат по време и след него в резултат на смъртоносното влияние на радиацията. Ядрена война би довела до т.нар. ядрена зима, причинена от издигането в стратосферата на голямо количество дим и сажди, което ще доведе до дългосрочно падане на температурите и свързаните с това неблагоприятни последици.
На второ място се класират биоинженерните пандемии. Естествените пандемии периодично се появяват и нанасят своя сериозен удар върху цивилизацията. Съществуват обаче хора, които имат вроден имунитет срещу тях, а новите поколения са все по-защитени. Нивото, на което се намира съвременната наука, позволява някои от съществуващите заболявания да бъдат превърнати в още по-разрушителни, което се постига чрез тяхното умело лабораторно манипулиране. Всичко това прави възможността от появата на опасни биологични оръжия повече от реална.
На трето и последно място място се нарежда суперинтелектът. Създаването на изкуствен интелект ще бъде сред най-изключителните събития в цялата история човечеството. Според някои учени обаче то може да се окаже и едно от най-опасните и непредвидими за света. Това е така, тъй като е възможно подобни машини да започнат да се самоусъвършенстват, което пък ще включи процеса на т.нар. технологична сингулярност, състоящ се в изключително бързото развитие на технологиите.
Водещи
-
Казуси и въпроси, свързани с различни житейски ситуации, бяха включени и тази година в голяма част от тестовете на зрелостниците
На днешната матура по профилиращ предмет бяха анулирани 5 изпитни работи заради опит за...
23.05 | 17:59
-
Мир срещу избори: Кремъл диктува нови условия за край на войната
„Първо трябва да имате договор и когато той бъде договорен, ние ще вземем решение. Но...
23.05 | 17:40
-
Радев сезира КС заради референдума за еврото
Това съобщиха от Прессекретариата на държавния глава
23.05 | 17:20
-
Борисов:Силата на кмета е да бъде сред хората, да бъде един от тях
Изборите в трите населени места ще се проведат на 15 юни.
23.05 | 17:00
Най-четени
-
НСИ: С 2 години повече живее българинът след COVID пандемията
Обяснението е просто - сравнението се прави с години, в които пандемията от COVID-19 още не...
23.05 | 09:45
-
Времето в България се разваля за часове
Гръмотевични бури се очакват през следобедните часове, а с тях ще нахлуе и студен фронт в...
23.05 | 10:59
-
Васил избра Адриана. Мартин предложи брак на Даниела на големия финал на „Ергенът“
След двете изключително романтични и открити срещи на Васил с Росица и Адриана, Пенев се...
23.05 | 11:59
-
Пеевски предлага: Спиране на партийната субсидия и отнемането на държавни и общински публични сгради за партии
Предложението на лидера на „ДПС - Ново начало” коментираха от „Продължаваме Промяната -...
23.05 | 13:23