Къде за първи път са правили вино? 03.12 | 18:05

Оказва се преди близо 10 хил. г. - в съседната ни Турция

От Кремена Бедерева

Вероятно има по-подходящи места за отглеждане на лозя от пустите необитаеми райони в Югоизточна Турция.

Резултатите от изследването на швейцарския експерт Жозе Вуйамоз обаче са категорични - вероятно именно тук е започнало производството на вино преди близо 10 000 години, предаде AF.

Преди около 10 години Вуйамоз, който е ботаник по образование, си поставил за задача да установи кога е започнало производството на вино. За целта заедно със своя колега, специалиста по молекулярна биология от университета на Пенсилвания във Филаделфия Патрик Макгъвърн, изследвал ДНК от домашни и диви лозя в целия свят.

"Започнахме да събираме проби от лозя в Анадола, Армения и Грузия, за да установим в кой район, погледнато от генетична гледна точка, диворастящото грозде е най-близко до култивираното", поясни швейцарецът. "Оказа се, че това място е югоизточната част на Анадола." Твърдението му е подкрепено от резултатите от изследване на Макгъвърън.

Той изследвал в лабораторна среда остатъци от течности върху древни кораби и заключил, че днешното вино произхожда от Анадола. Американският специалист прибегнал до химична технология, която позволява върху фрагменти от глинени съдове да се открият съвсем малки количества винена киселина, за която гроздето е единственият познат източник в този регион на света.

Макар Грузия, Армения и Иран да са играли роля за началото на производството на вино, предварителните резултати сочат, че именно на днешната територия на Югоизточна Турция е започнало отглеждането на лозя между 5000 и 8500 г. преди Христа, допълва БТА. Чрез ДНК изследвания двамата учени успели да направят възстановка на генеаложкото дърво на стотици видове вино.

Оказало се, че те произхождат от 13 вида диворастящо грозде, отглеждано в анадолската част на плодородния полумесец - обширна зона, която се простира от Иран и Ирак до долината на Нил.

Водещи