Къде се е криел Свещения Граал, от който Исус е пил на Тайната вечеря? 05.04 | 16:45

Чашата се намира в испанския град Леон

От iNews.bg

Новината за Свещения Граал обиколи света. Сега се оказа, че той се намира в базиликата "Свети Исидор" в северния испански град Леон, това съобщиха местни историци.

Хиляди поклонници се стичат, за да зърнат свещения съд. Интересът е голям, тъй като авторите Маргарита Торес и Хосе Мануел Ортега дел Рио се опират на тежки научни доказателства. В Египет те са открили стари ръкописи на арабски, според които именно чашата от Леон е заветният съд, пише в. "24 часа".

Те са проследили пътя на чашата от зората на новата ера, когато мюсюлмани задигат семплия ониксов бокал от Йерусалим и той попада у християнската общност в Египет. Около 1050 г. там настъпва поредният глад. Египетските владетели поръчват на ювелири да обковат чашата със злато и я изпращат в Испания в замяна на храна. Така безценната посуда попада у бащата на инфантата на Леон Урака - крал Фернандо I.

От 10 века светинята, украсена от арабите с перли, изумруди, аметисти и сапфири, стои кротко в храма "Свети Исидор”. Показват я на посетителите като чашата на доня Урака. От няколко дни тя вече е с чудодейна сила.

"Това е поредната сензационна измислица”, ревнаха авторитетите по средновековна история. Те припомниха тезата, че Христовият потир е по-скоро символ, отколкото съд, докосвал устните на Божия син.

Това не е първият път, когато Светият Граал е бил "откриван”. Само в Европа през вековете 200 реликви са претендирали за тази чест - от Латвия до Шотландия.

От край време се спори каква е всъщност формата на Светия Граал, а чаша е само едно от предположенията. Легендата тръгва от уста на уста, тиражират я разказвачи и преводачи. По това време започват да описват Граала като чаша, която Христос е вдигнал на Последната вечеря с думите: "Пийте от нея всички.”

Легендата за крал Артур и рицарите на кръглата маса изпълва светинята с нов смисъл. Тя става порта към безсмъртието. Който пие от нея, ще се радва на вечен живот. Плъзват всевъзможни търсачи на Граала.

Телевизия ITV припомня версията, че Светият Граал е скромна дървена купичка в частна колекция, пазена в Шотландия. Според легендата това е съдът на Йосиф Ариматейски, пренесен тук от монаси, бягащи от преследване при крал Хенри VIII през XVI век.

И Латвия участва в заверата с хипотезата, че рицари са скътали светинята в замъка Голдинген в град Кулдига. Индиана Джоунс пък я търси в каменната Петра, Йордания, промъквайки се през тесни каньони.

"Едно е сигурно. Никоя от тези реликви не почива на толкова здрава научна основа”, аргументират се сега двамата испански историци. Но и те не могат да застанат зад твърдението, че чашата от Леон със сигурност е на Исус. Според тях твърдят ранните християни, заселили се в Египет само десетилетия след смъртта на Спасителя.

В този ред на мисли се очаква търсенията на продължават.

Водещи

Най-четени