Луната се скри в най-дългата нощ от годината 21.12 | 12:10

Астрономическото явление се случва за първи път по време на зимното слънцестоене от 1638 г. насам

От Георги Георгиев

Тази нощ и в ранни зори жителите на северните части на Северна Америка, Скандинавия и Азия имаха възможността да наблюдават пълно лунно затъмнение.

От Северна Америка до Исландия явлението бе наблюдавано в продължение на повече от един час (от 7 часа и 41 минути до 8 часа и 53 минути по Гринуич).

За първи път от 1638 г. астрономическият феномен съвпада със зимното слънцестоене (най-късият ден в годината). Следващото лунно затъмнение на тази дата ще се случи през 2096 г., сочат данни на американската космическа агенция.

При лунното затъмнение е астрономическо явление, при което видимият образ на Луната се закрива напълно или частично от сянката на Земята. За да се случи е необходимо Луната, Земята и Слънцето да са на една линия. Това е причината всички лунни затъмнения да се случват по време на пълнолуние.

За разлика от слънчевите затъмнения, които могат да се наблюдават само от определени части на земното кълбо, лунните затъмнения се виждат от всяка точка на неосветената в този момент част от Земята.

Снимките в галерията са направени от НАСА.

Водещи

Най-четени