Маите успешно преживели първата суша 22.04 | 14:00

Уточниха ролята на периодите на засушаване в изчезването на древната цивилизация

От iNews.bg

Нови данни от разкопки на полуостров Юкатан сочат, че маите успешно са преживели първата серия засушаване.

За нея се смяташе, че е погубила цивилизацията на маите. Оказва се, че маите са изчезнали чак при втория, по-остър период на недостиг на вода, става ясно от статия, публикувана в сп. PNAS.

Като една от възможните причини за залеза на цивилизацията на маите през 800–950 г. учените посочват изменението на климата и по-конкретно сушата, която е довела до недостиг на питейна вода.

Но нейните мащаби и продължителност се оценяват различно. В началото на 2012 г. редица археолози и климатолози успели да разкрият мащабите на тези засушавания благодарение на сталагмити в пещерите в западната част на Юкатан, когато на територията на полуострова живеели маите.

Както се оказало, сушата не е била толкова силна, колкото очаквали учените – нивото на валежи по време на тези епизоди е спаднало само с 20–40%.

Този факт, както обясняват Питър Дъглас (Peter Douglas) от Йейлския университет (САЩ) и колегите му, е накарал много историци да се усъмнят в това, че сушите са могли да изиграят решаваща роля в изчезването на цивилизацията на маите.

Подобни догадки намерили подкрепа и в част от палеоклиматични данни, които посочили несъответствие между картината на най-силните суши и регионите от Юкатан, изоставени най-бързо от маите.

Екипът на Дъглас решил да провери действително ли сушите са били свързани с изчезването на маите, като изучи наноси на дъното на езерата Чичанканаб и Салпетен, разположени на територията на съвременно Мексико и Гватемала. Някога тези езера се намирали в южните райони на разселването на маите.

Какво изследване са провели учените и до какви изводи са стигнали можете да разберете в Мегавселена.

Водещи

Най-четени