Млечният път и Андромеда вече са били Млекомеда 07.07 | 10:21

Двете галактики са се сблъскали преди 7 млрд. години

От Антония Михайлова

Сблъсъкът на Млечния път с Андромеда, който според учените ще се случи след 3 млрд. години и ще образува една обща галактика – Млекомеда, няма да е първата им среща, твърдят астрономи в статия в електронната библиотека на Корнуелския университет.

Хуншен Чжао и колегите му от университета в Сейнт Андрюс са анализирали движението на Андромеда и Магелановите облаци – галактики спътници на Млечния път, като използвали Модифицираната Нютонова динамика (MoND).

Тази теория, разработена от израелския учен Мордехай Милгром през 1983 г., обяснява разширението на Вселената без участието на тъмната материя. Той е забелязал, че Нютоновата гравитационна сила работи само за телата, движещи се с относително голямо ускорение, и не действа за обекти от нивото на галактики и техни купове. Досега тази хипотеза не е имала ясно потвърждение.

Като изчислили скоростта на галактиките, Чжао и колегите му определили какви са били техните траектории в миналото. Според получените данни след раждането нашата галактика и Андромеда са се разделили, подчинявайки се на инерцията на разширението на Вселената, но след това са се сближили благодарение на гравитационното взаимодействие. Галактиките са преминали на много близко разстояние една от друга преди 7-11 млрд. години.

"Единственият начин да изясним как две галактики може да преминат една покрай друга, без да се сблъскат, е да предположим отсъствието на тъмна материя. Данните от наблюденията, сочещи за сближаване на галактиките по такъв начин, потвърждава истинността на MoND", пояснява Чжао, цитиран от РИА Новости.

Ако тъмната материя съществуваше, нейното привличане би накарало галактиките да се обединят, смятат учените, а без нея галактиките би трябвало да се разотидат, вземайки вещество една от друга, и формирайки дълги тънки ръкави. С времето тези ръкави са се разпаднали на части и са образували малки галактики джуджета – такива като Големия и Малкия Магеланов облак и други спътници на Млечния път.

Водещи

Най-четени