Най-старите фекалии ни демонстрират какво са хапвали неандерталците 26.06 | 21:01

Любопитно

От Таньо Давчев

Новина за най-старите фекалии в света може и да звучи леко шеговито, но всъщност не такава.
Въпросните екскременти дават ценна информация за живота и храненето на неандерталците, обитавали Испания преди около 50 000 години, предаде Reuters, позовавайки се на публикация в
сп. PLOS ONE.

Учени от Масачузетския технологичен институт в САЩ и университета "Ла Лагуна" в Испания са анализирали проби от фекални вкаменелости, открити в обитаван от неандерталци скален подслон в испанския археологически обект Ел Салт.

Анализът разкрива нова информация за хранителните навици на изчезналия вид и предлага първото доказателство, че праисторическите братовчеди на човека не са били месоядни, както масово се смята, а всеядни. Макар да са се прехранвали основно с месо, неандерталците са включвали в менюто си и растителни продукти като грудки и ядки, допълва БТА.

Учените са анализирали петте проби за метаболити на животински холестерол и фитостерол - наподобяващо холестерола съединение, срещано в растенията. Във всички проби специалистите са открили следи от консумация на месо, а в две от тях - свидетелства за консумация на растителност. И макар учените да са допускали, че основно месоядните неандерталци може и да са разнообразявали храненето си с растения, досега те не са разполагали с пряко свидетелство за това.

"Изучавайки храненето на изчезнали човешки видове с близка родствена връзка със съвременните хора, можем да добием по-ясна представа за еволюционните ограничения и приспособимост на човека", обясняват авторите на проучването.

Най-четени