Най-странните животни на 2010 г. 13.12 | 11:13

Откриха маймуна, която киха, когато вали

От Олга Андреева

ООН обяви 2010 г. за година на биоразнообразието, за да помогне за опазването и спасяването на световните екосистеми.

В годината на биоразнообразието биолозите обсъждаха не само застрашените видове. Те описаха и някои невероятни животни, свидетелство за безкрайното разнообразие в природата.

Маймуна киха, когато вали

В Мианма беше открита непозната за науката маймуна, която киха, когато вали. Тя е висока 61 сантиметра, а дължината на опашката й е по-голяма от тази на тялото.

Маймуната е черна с бяла брада и необичаен чип нос. Именно заради него тя киха, когато вали, защото в носа й влиза вода. За да се предпазят, животните прекарват дъждовните дни с глави, скрити между коленете.

Според учените популацията им наброява между 260 и 330 индивида и са застрашен вид още с откриването им.

Ракообразни са шампиони по скок сред животните

Ракообразни, големи колкото бълха, са животните с най-силен скок, установиха датски учени. Веслоногите рачета са с дължина 1-2 мм. Скоростта, с която скачат е 3 до 6,4 км/ч.

Това може да не изглежда толкова много, но е равностойно на скорост от 7000 км/ч за човек.

Рачетата прилагат много повече мускулна сила от кенгуруто, жабите и другите известни скачачи в животинското царство. Ракообразните скачат толкова бързо, за да избягат от рибите, които се хранят с тях.

Най-силното насекомо е бръмбар

Торен бръмбар от вида Onthophagus taurus може да повдига товар с маса 1141 пъти по-голяма от неговата. Измерено в човешка сила би означавало човек да може да повдигне огромен товарен камион с ремарке.

Торният бръмбар е подобрил рекорда, поставен от бръмбар носорог, като го е изпреварил по сила с почти една трета.

Най-малката жаба в света е отровна

Най-малката жаба в света е дълга само 1 см и може да става отровна, като натрупва токсини в кожата си, изолирайки ги от насекомите, с които се храни.

Живеещата в Куба жаба Eleutherodactylus iberia е вписана в "Книгата на рекордите Гинес" за миниатюрност. Според специалистите жабата е толкова малка, за да е по-успешен ловът й.

Водещи

Най-четени