Не 2021, отбелязваме 7 529 година 26.12 | 10:10
Каква зодия сте според българския календар?

Древните българи са ползвали своя календарна система, която се е състояла от два основни елемента – годишен календар и група от 12 поредни години, които били обединени в един 12-годишен цикъл. Дванайсетгодишният календарен цикъл се основава на 12-годишния орбитален период на Юпитер (гигантска газова планета от Слънчевата система, която прави една орбитална обиколка около Слънцето за близо 12 земни години). По вид българският календар е слънчев, пише History.bg
Има различни хипотези за годината на създаване (или на въвеждане) на българския календар. В последните години във връзка с тълкуването на Чаталарския Омуртагов надпис и в резултат на астрономически изчисления на местоположението на планетата Юпитер сред съзвездията от еклиптиката се налага тезата, че древният български календар е създаден към 5 505 г.пр.Хр.
Годината в българския календар се е състояла от 365 дни, от които 364 са календарни, а 1 е отделен. Календарните 364 дни са разпределени в 4 сезона. Всеки сезон съдържал 91 дни, разпределени в 13 седмици. Денят след зимното слънцестоене бил наричан Идинажден (Единак ден, Енин ден) и бил "отделен” ден – не бил включен към някой месец или седмица. Новата година е започвала един ден след зимното слънцестоене. Първият ден от новата година бил наричан "Ден на Слънцето” и се е падал винаги в неделя (неделята е била първи ден от седмицата). Годината съдържала 12 месеца, които според повечето изследователи носели същите имена като годините от 12 годишния цикъл – глиган, самур, вол, тигър, заек, змей, змия, кон, маймуна, овен, петел, куче. Първият месец от годината се наричал "докс” – глиган. Част от изследователите на календара са на мнение, че първият месец от годината е бил самур (сомор). Вероятността "докс” да е първи месец е по-голяма, тъй като жертвеното животно за този месец е глиган, а то се принася в жертва в началото на месеца, а не в края.
На всеки четири години се добавял още един нулев ден – по време на лятното слънцестоене. Прибавянето на високосен ден било необходимо, за да се компенсира календарът спрямо астрономическото време.
Вижте повече на Новините.бг
Водещи
-
Премиерът: Отпускаме великденски добавки за близо 700 000 пенсионери
Премиерът Росен Желязков води заседанието на Министерски съвет, докато в Народното събрание се...
02.04 | 12:30
-
Тръмп с апетити за трети мандат
"Много хора искат да го направя", каза Тръмп в неделя.
02.04 | 12:15
-
Пребитите метеоролози: Нападателят ни накара да почистим собствената си кръв
Борба за живот
02.04 | 11:59
-
Бащата на Сияна: Водачът на ТИР-а не слязъл да помогне, пил кафенце
Институциите бездействат въпреки сигналите
02.04 | 11:30
Най-четени
-
Започва тестването на системата за средна скорост по пътищата
Тестов период и измервания
02.04 | 10:01
-
Борисов:Ние от ГЕРБ толкова компромиси направихме и на никого не сме поставяли условия
„Този, който тръгне да събаря правителството, трябва след това да каже как ще направи всичко...
02.04 | 10:43
-
ПП-ДБ: Няма да участваме в този нелеп цирк в пленарна зала, не е сега моментът за оставка на кабинета
Представители на "Продължаваме Промяната - Демократична България" дадоха брифинг
02.04 | 10:58
-
Окръжният съд в Ловеч отново ще гледа молбата на Десислава Иванчева за условно предсрочно освобождаване
Върховният касационен съд със свое определение от 25 февруари т. г. реши, че компетентен да...
02.04 | 09:30