Невероятните традиции, с които посрещат новородените по света 19.02 | 12:55

Какви са бебешките ритуали в различните крайща на планетата

От Лазар Тодоров

Когато се появи бебче в семейството, родителите избират по какъв начин да честват посрещането на новия член и запознаването му със света. Странни родителски обичаи или невероятни бебешки ритуали от цял свят ни представя Oddee.com. 

1. В Япония запазват пъпната връв на детето в дървена кутия

Докато едни родители пазят кичур от косата на детето си при първата подстрижка, а други запазват първата обувчица на бебчето си, то японските майки са решили да оставят за спомен пъпната връв на детето си в кутия. Това символизира силната връзка между детето и майката. 

2. Дрямка на открито (Дания и Швеция)

Ще изведете ли новороденото си на минусови температури през зимата за следобедна дрямка?! Е, скандинавските народи не биха се поколебали да го направят. Те са на мнение, че студеният въздух помага на бебетата да спят и да се хранят по-добре. Много детски градини също практикуват да оставят бебетата по обед на минусови температури да си поспят. 

3. Всяко новородено получава "пакет мама" от правителството (Финландия)

През последните 75 години във Финландия майките, които родят, получават и пакет за бебчето от първа необходимост – дрешки, завивки и играчки. Майките могат и да изберат дали да вземат този пакет или неговата стойност в пари (140 евро). Първоначално идеята е била да се подкрепят родителите, които нямат финансови възможности.

4. Поставяне на бебето в голямо кошче и разклащане, за да свикне с капризите на живота (Египет)

В съвременен Египет оцеляването и числото 7 са неразривно свързани. На седмият ден детето официално е представено на света с церемония по даване на име. Според традицията майката трябва да облече бебето в бяло и да го постави в голям кош, като го подрусва леко, за да помогне на новороденото да се приспособи към капризите на живота. После детето се поставя на одеалце на земята, а върху гръдния му кош поставят нож, който да отблъсне злите духове. През това време гостите разпръскват зрънца, злато и подаръци около бебето. Всичко това символизира изобилие, като пожелание на детето. 

5. Разпръскване на предмети по земята и пускане на бебчето да си избере някой, който ще символизира бъдещето му. (Армения)

Ние наричаме този ритуал прощъпулник. Когато детето ни тръгва да прохожда го пускаме да си избере предмет, като това определя професията му в бъдеще. Арменците празнуват, когато се появи първото зъбче на отрочето им с традиция подобна на нашия прощъпулник. Нареждат на земята предмети и пускат детето да пълзи към тях с идеята да си избере само едно. 

6. Раздаване на червени яйца като символ на щастие и подновяване на живота (Китай)

В Китай, когато бебчето стане на един месец, те празнуват първият му месец живот. Роднини и приятели се събират на 30тия ден, те носят подаръци, сред които са и червени яйца. В Китай червените яйца символизират кръговрата на живота. 

7. Пъпната връв на детето се заравя на специално място и там се посява дърво (Ямайка)

Според ямайските традиции, след като майката роди, пъпната връв на детето трябва да бъде заровена на специално избрано място. Там засяват и дръвче, което символизира поемането на отговорност в живота. 

8. Крачетата на бебето не бива да се докосват до земята, защото децата се смятат за божества от небето (Бали)

Хората от Бали смятат, че новороденото не бива да докосва с крака земята преди 210тия си ден. Бебето се смята за божество, което идва от небето. Когато детето направи първите си стъпки по земя се смята, че вече официално преминава към живота на хората. 

9. Поставяне на пари в ръцете на бебчето за просперитет (Тринидат и Тобаго)

В Тринидат и Тобаго, когато роднини посещават новороденото, трябва да поставят пари в ръцете му, което символизира преуспяването му в живота. Според друг обичай посетители не бива да идват след 6 следобед, посещенията след този час може да донесат болест на бебето. 

10. Двадесет или повече имена на детето (Нигерия)

При избора на име за бебчето в Нигерия се спират на няколко. Те са избор, който идва от обстоятелствата при раждане. Понякога избират и имена на домашни любимци, които свързват с това какво искат да бъде тяхното дете. Роднините могат да изберат останалите имена за детето, след като оставят монети за бебето. 

11. Майката приготвя сувенири за всеки, който посети бебето (Бразилия)

В Бразилия майките приготвят кошнички с подаръци за всеки, който дойде на изписването на бебчето им. 

12. Лечение с масажни камъни и спа комплекти, които да прогонят следродилните промени (Малайзия)

След като прочете това, всяка майка ще иска да отиде до Малайзия за следродилно лечение. Майките в Малайзия преминават през 44 дневен период на възстановяване със спа процедури след раждане като символ на женствеността им. Майките не трябва да правят нищо друго освен да се грижат за бебчето си, а всичко останало в семейството се оставя на таткото или роднините.

Водещи

Най-четени