Нито сме произлезли от маймуните, нито сме дошли от Космоса 11.12 | 07:23
Животът се е зародил дълбоко под повърхността на Земята
Не сме дошли от Космоса с астероиди, нито пък сме произлезли от маймуните. Животът, оказва се, може да се зародил под повърхността на Земята.
Свидетелство за това открити микроби, които живеят и се възпроизвеждат на 5 км под повърхността, съобщи в. Daily Mail.
Откритието насочва, че животът може да е възникнал под земята преди 3,5 милиарда години и тези микроби да са оцелели изолирани от повърхността досега. Още по-забележително е, че тези живи форми са общност от сходни генетично индивиди, които живеят разделени от огромни разстояния.
Учените откриха такива микроби в скали дълбоко под Северна Америка, Европа и Азия. Те приличат много на мостри, получени от минна шахта в района на Йоханесбург. Как тези микроби са се разпространили толкова далече, не е ясно. Това показва, че микробите са еволюирали от общ предшественик, живял по времето, когато на Земята е възниквал животът.
Тези микроорганизми извличат енергия не от слънчевата светлина, а от водород и метан. Водород в природата се образува чрез серпентинизация, когато вода се сблъска с минерала оливин под налягане. Скалата тогава поглъща повечето кислородни атоми и оливинът се превръща в серпентин.
Откритието противоречи на теориите, че животът на Земята се е появил в "първична супа" от езера и морета преди 3,8 милиарда до 3,5 милиарда години, задействан от някаква форма на енергия, така че да се получат аминокиселини - градивните блокчета на протеините.
Един от проблемите в този сценарий е, че по онова време повърхността на планетата ни е била подложена на силна ултравиолетова радиация, която бързо би разрушила сложни молекули. На дълбоки места обаче средата би била по-благоприятна, каза Мат Шренк от университета на Мичиган, цитиран от БТА.
Водещи
-
Макрон се среща със Зеленски, Стармър и Мерц в Лондон
Там ще обсъдят ситуацията в Украйна и текущите мирни преговори с посредничеството на САЩ
06.12 | 18:32
-
Арман Бабикян: Възможни са разговори между Радев и Пеевски, които не виждаме
"За растежа на Пеевски е нужен брилянтен представител на изтока и лявото като Радев", смята...
06.12 | 17:40
-
Боршош: Планинският туризъм е с ниско ниво на достъпност
Министърът на туризма коментира, че 2026 година трябва да е преломна за българския планински...
06.12 | 17:20
-
Никола Цолов с първи подиум във Формула 2
06.12 | 16:59
Най-четени
-
Мирослав е големият победител в "Игри на волята"
Той получи и голямата награда от 100 000 лева
06.12 | 11:20
-
Любен Дилов-син: Политически е изгодно да подадем оставка, но държавата има нужда от бюджет
Новата финансова рамка ще се хареса, смята той
06.12 | 13:00
-
Свлачище блокира движението по пътя Асеновград - Смолян
В град Пловдив са наводнени кръстовища
06.12 | 12:40
-
Екипажът на блокирания край Ахтопол „Кайрос“ има храна и вода за 3 дни
На борда на „Кайрос“ има 10 души екипаж
06.12 | 16:40