Няма ли акъл в черна косица, не го търси в бяла брадица? 28.09 | 13:00

Мъдростта наистина идвала с годините, потвърдиха учени

От Антония Михайлова

Учените потвърдиха, че мъдростта наистина идва с годините. Независимо че мозъкът на възрастните хора работи по-бавно, натрупаните през годините знания и опит им помагат във вземането на важни решения. Например финансови.

Доктор Е Ли от Калифорнийския университет в Ривърсайд е първият учен, провел тест за два типа интелект – подвижен и кристализиран, сред представители на различни възрастови групи.

Подвижен интелект психолозите наричат способността да се запомня нова информация, да се обработва тя и да се решават възникващите проблеми. Кристализираният тип е способност да се натрупва информацията и да се събира опит.

В експеримент взели участие 163 доброволци на възраст от 60 до 82 години и 173 на възраст от 18 до 29 г. Те били подложени на икономически тестове. За учените било важно да установят доколко за хората били важни победите или пораженията, доколко оценката от загубата е по-важна от печалба от същия род (страх от загуба), нивото на разбиране на икономическа информация (финансова грамотност), както и разбирането на договори за заеми и процентни ставки.

Възрастните участници демонстрирали повече търпение в различни ситуации, както и по-голяма финансова грамотност.

Предишни изследвания показали, че с възрастта подвижният интелект се влошава, но не било уточнено страда ли от това способността за вземане на решения.

"Получените от нас резултати потвърждават хипотезата ни, че опитът и придобитите знания компенсират намалените способности да се усвоява нова информация. Средната възраст на земните жители постепенно нараства, затова мотивацията на възрастните хора при вземане на решения е необходимо да се отчита. С всяка година броят на важните въпроси, които е необходимо да се решават, нараства. Така старшето поколение постоянно решава проблеми, свързани с пенсии, финанси и медицинско обслужване", разказва Ли.

Авторите на изследването отбелязват в статия, публикувана в сп. Psychology and Ageing, че пенсионната възраст в развитите страни постоянно се повишава. Именно затова множество възрастни хора поради опита си заемат днес ръководни длъжности. Може да им се помогне, като се свали натоварването на подвижния им интелект и им се предостави друг, по-подходящ тип работа.

Д-р Ли и колегите му сега планират да проведат следващия експеримент и да се допитат до доброволци на възраст от 18 до 80 години за това каква политика биха избрали на здравеопазване и социално осигуряване и оптимален начин на изплащане на кредити. Отговорите на тези въпроси ще помогнат на психолозите да разберат как с възрастта се променят приоритетите на хората.

Водещи

Най-четени