Откриха планета, по-черна от въглен 12.08 | 15:36

TrES-2b е толкова гореща, че свети в тъмночервено

От Георги Георгиев

Астрономи откриха най-тъмната известна екзопланета досега – далечен газов гигант с размерите на Юпитер, известна като TrES-2b. Измерванията показват, че тя отразява по-малко от един процент от светлината, която пада върху нея. Това я прави по-черна от буца въглища, както и от всяка известна планета или луна в слънчевата система, информира Physorg.com.

"TrES-2b е определено по-малко отразяваща от черната акрилна боя, което я превръща в наистина извънземен свят", казва ръководителят на изследванията, астрономът Дейвид Кипинг от Харвард-Смитсъновия център по астрофизика .

В нашата слънчева система Юпитер е покрит от светли облаци от амоняк, които отразяват над една трета от слънчевите лъчи. За разлика от нея откритата през 2006 г. TrES-2b не разполага с подобни отражателни облаци поради на високата си температура.

Планетата обикаля около звездата си на разстояние от 4,8 милиона километра от звездата си (за сравнение Земята се намира на разстояние между 147 и 152 милиона км. от Слънцето). Поради тази причина повърхността на планетата е загрята до почти 1000 градуса по Целзий. Поради тази причина нейната екзотична атмосфера се състои от химикали, поглъщащи светлината, като изпарен натрий, калий или газообразен тинанов оксид. Нито един от тези елементи обаче не обясняват изключителната чернота на TrES-2b.

Все пак планетата не е абсолютно черна. Тя е толкова гореща, че излъчва слабо червено сияние, подобно на жив въглен. Отражателните способности на планетата били определени от космическия телескоп "Кеплер", който обикаля около Слънцето и оценява яркостта на далечни звезди с изключителна прецизност с по този начин да открие екзопланети от земен тип.

Учените вярват, че подобно на нашата Луна едната страна на TrES-2b винаги е обърната към звездата, което предизвиква бавна циклична промяна на яркостта ѝ, гледана от Земята.

TrES-2b обикаля около звездата GSC 03549-02811, която се намира на разстояние от 750 светлинни години в съзвездието Дракон.

Водещи

Най-четени