Петък 13-ти: Днес правете добро и ще изметете лошия късмет! 13.11 | 08:21

Хуманната идея да сме по-добри на 13 ноември тръгва от Япония през 1998 г.

От iNews.bg

Лошият късмет, който мнозина смятат, че носи комбинацията "петък 13-ти", тази година съвпада със Световния ден на добротата, който пък се отбелязва на 13 ноември. Той се чества от 1998 г. насам, за да накара хората поне на този ден да се замислят и да направят нещо добро за ближния си. Или иначе казано – да бъдат по-добри от обичайното. Алтруистичната идея е хрумнала на японците

В много страни суеверните хора вярват, че дата 13, съчетана с петъчния ден, носи негативи, лош късмет и нещастие. Някои в такива дни дори прибягват до крайни мерки за безопасност, като не вдигат телефона и не излиза от вкъщи, за да избягнат лошия си късмет.

Дори съществува и фобия от петък 13-ти, която се нарича "параскевидекатриафобия”. Думата е гръцка и е съставена от три други – "параскеви”, което означава "петък”, "дека триа” е "тринадесет” и "фобия”-"страх”, посочва БГНЕС.

За суеверието и фатализма на човечеството говорят и фактите: над 80% от небостъргачите нямат 13-ти етаж; много летища пропускат 13-та писта, немалко хотели са без 13-и етаж или 13-а стая; във Формула 1 няма болид с номер 13. Улиците във Флоренция нямат номер 13, а на много места къщите по улиците са номерирани 12,5 или 12А.

В същото време от 1998 г. насам датата 13 ноември се чества като Световен ден на добротата. Идеята е да накара хората да бъдат по-добри. Тя тръгва от Япония, която преди 15 години провежда конференция с призив да бъдем по-добри.

Целта на Световния ден на добротата е да се забрави себичността, да погледнем по-далеч от собствения си кръг, да забравим границите, расите, половете и религията. Да разберем, че всички обитаваме една планета, живеем в един свят и трябва да се погрижим за мира в него, като се уважаваме и съжителстваме в щастие. Това може да стане само, ако сме добри един с друг.

Да се плашим от лош късмет или да бъдем добри - днес избираме сами.

 

 

Водещи

Най-четени