Питър Пан стана на 65 02.06 | 12:10
Филмът за Питър Пан е един от най-големите хитове на „Дисни“

Повечето от нас се нуждаят от осем часа сън, нежен крем за кожата и здравословни диети, за да спрат напредналите години. Питър Пан - този малък немирник, е късметлия. Защото се нуждае само от малко вяра, надежда и вълшебен прах от фея. Героят на Дж. М. Бари може никога да не старее, но тази година бележи 65-та годишнина от появата на "Дисни" екранизацията, в която е претворен за пръв път разказът за изгубени хлапета, пирати и зловещ крокодил.
Питър Пан" обзема "въображението на детето и му показва къде може да го отведе", казва историкът на "Дисни" Минди Джонсън. "Ние, като възрастни, трябва да се връщаме към този вълшебен свят понякога и тази история е постоянно напомняне за това - да си върнем вярата в чудеса, магии и богатото ни въображение", каза тя пред АФП, цитирани от БГНЕС. Шотландският писател Бари е създал Пан в истории, които той разказвал на синовете на неговата приятелка Силвия Лъвелин-Дейвис, назовавайки героя на най-малките от момчетата и на гръцкия бог на пасищата и горите. Неговата пиеса от 1904 г. и романът от 1911 г. проследяват историята на децата Уенди, Джон и Майкъл, след като злосторникът Питър и неговият приказен приятел Тинкър Бел ги отвеждат на магическия остров Невърленд (Несъществуваща земя). Те посещават тайното скривалище на Петър с "изгубените момчета" и се хвърлят в смели битки с жестокия злодей капитан Хук.
"Ето една история, която никога не е виждала екран, въпреки прекрасната си кариера на театралната сцена. История, която заслужава напълно магическото измерение на анимацията върху екрана", си казал Уолт Дисни. Катрин Бюмонт е била на 12 години, когато е избрана да озвучи Уенди и да послужи като модел, когато на аниматорите се е наложило да си припомнят как изглеждат децата. Тя вече е била преминала през озвучаването на главната героиня в "Алиса в страната на чудесата" (1951 г.) и е единствената актриса в света, която може да се похвали, че е прекарала времето си в киното само в страната на чудесата и никога на земята. Отбелязването на годишнината през 2018 г. е свързано и с един тъжен аспект от историята на продукцията - 50-годишнината от смъртта на Боби Дрискол, детската звезда, озвучила Питър. Дрискол, който напусна Холивуд в края на тийнейджърските си години, е преминал през проклятието на хероина, развод, затвор и безработица. Той бил намерен мъртъв сам, в изоставена сграда няколко дни след като навършил 31 години.
Филмът за Питър Пан е един от най-големите хитове на "Дисни", допринасяйки за икономическото възстановяване след кризата, започнала няколко години по-рано с "Пепеляшка" (1950 г.). След него излязоха и хитовата продукция "Хук" (1991 г.) и успешното й продължение "Завръщане в Невърленд" (2002 г.) и горещо препоръчваният римейк през 2015 г. - "Пан". "Тинк" се нарича филмът с Рийз Уидърспун в главната роля, който е включен в програмата на годишнината, а филмът от 1953 г. получава ново издание, съдържащо екстри на Blu-ray за отбелязването й. "Ню Йорк Дейли Нюз" обяви относно първата екранизация на 12 февруари 1953 г., че "Питър Пан" е една от най-добрите продукции на Дисни и по-близо до концепцията на Бари, отколкото всяка друга адаптация.
Водещи
-
Летище Бургас очаква ръст в броя на пътниците от Германия през този летен сезон с около 70 на сто.
Летище Бургас очаква ръст в броя на пътниците от Германия през този летен сезон с около 70 на...
16.05 | 17:59
-
Украинският президент призова за твърди санкции, ако преговорите в Истанбул се провалят
По-ниско ниво на руската делегация
16.05 | 17:40
-
Отлагат либерализацията на тока за неопределено време
Депутатите приеха промени в Закона за енергетиката, които запазват ролята на КЕВР при...
16.05 | 17:20
-
Българка ще лежи 6 години в затвора за продажба на бебе в Гърция
Наказанието му е наложено от Наказателен съд в Солун и ще бъде приведено в изпълнение в ...
16.05 | 17:00
Най-четени
-
Ако няма споразумение - и уикендът няма да има градски транспорт
И предупредиха, че се очаква масово търсене на работа от страна на водачите.
16.05 | 11:00
-
Служителите в метрото са готови да се включат в протеста
Според него исканията за по-високи заплати в сектора са справедливи. Той заяви, че до...
16.05 | 12:30
-
Бойко Борисов отправи остри критики към кмета на София Васил Терзиев във връзка с продължаващите протести
Той обвини Терзиев в бездействие и подчерта, че според него Столична община разполага с...
16.05 | 10:15
-
Румен Радев: Манипулациите, че предложеният от мен референдум е срещу еврото, са обида за интелекта на българите
Това коментира президентът
16.05 | 13:30