Помним статусите във Facebook повече от цитатите от книги 18.01 | 20:46
Дигиталните комуникации много напомнят начина, по който хората говорят помежду си
Помним статусите във Facebook повече от изреченията в новопрочетени книги или от лицата на непознати хора, сочи изследване, цитирано от Mashable.
Изследователите установили, че информацията в най-голямата социална мрежа е средно един и половина пъти по-запомнящи се от напечатан текст в книга и два и половина пъти повече от лицата на хора, които до момента не сме срещали, пише Econ.bg.
Участниците в изследването трябвало да разучат над 200 анонимни Facebook поста. Изследователите специално избрали текстове, които били близки по дължина с изречения от книги. Освен това те се уверили, че в тях липсват странен словоред или други лингвистични аномалии, които биха ги направил по-лесни за запомняне.
"Бяхме наистина изненадани от резултатите", казва Лаура Микс – гост лектор от Калифорнийския университет в Сан Диего и старши изследовател в Университета Уоруик. "Тази огромна разлика в представянето на паметта може да се сравни с разликата в паметта на хора, страдащи от амнезия, и тези със здрава памет", допълва изследователят.
"Facebook се ъпдейтва средно 30 млн. пъти на час, така че е лесно да приемем мрежата за пълна с досадна и тривиална информация, която забравяме веднага, щом прочетем", обяснява Майкс. Според нея проучването не само преобръща с главата нагоре представите за човешката памет, но и дава на учените важни насоки за видовете информация, които сме "програмирани" да запомняме.
Според учените ефектът на лесното запомняне на текстове от Facebook се постига благодарение на редица фактори. Най-важният от тях е, че дигиталните комуникации много напомнят начина, по който хората говорят помежду си. Това прави фразите от ежедневния език в социалната мрежа по-трайни в паметта ни, отколкото внимателно композираните изречения в книгите.
"Отстрани изглежда, че последните пет хиляди години на старателно писане са били аномалия в човешката комуникация", коментира Николас Кристефелд – професор по психология в Сан Диего.
Водещи
-
Мечът на хан Аспарух ще сече лошото в Годината на Змията
Новият астро-период е възлов за България, зеленото привлича късмета
02.02 | 17:40
-
Извънредни мерки на Санторини заради сеизмична активност
Сеизмолозите не изключват силно земетресение след 25 труса за 6 часа
02.02 | 17:00
Най-четени
-
Борисов: Назначенията на новото правителство да започнат след приемането на Бюджет 2025
„Става въпрос за заместник-министрите и областните управители", поясни той
02.02 | 10:00
-
Бащата на убитите деца във Вакарел ги е открил в леглата им с прорезни рани
Били са в таванско помещение, вероятно са спели
02.02 | 11:00
-
Петков за Борисов: Надявам се да не е решил със задна дата да манипулира цифрите на Бюджет 2024
По-рано лидерът на ГЕРБ призова назначенията на новото правителство да започнат след...
02.02 | 10:20
-
Петльовден е! Ето какви са традициите
Православните християни отбелязват един от най-важните, дванадесет велики празника - Сретение...
02.02 | 09:00