При катастрофи - кръвна проба ще показва дали на шофьора му се е спяло 09.05 | 16:30
Тестът ще бъде наличен след две години

Кръвен тест скоро ще може да доказва дали водач, който е причинил катастрофа, му е липсвал сън. Този тест може да бъде наличен само след две години, предава bTV. Изследването за този кръвен тест е финансирано от Австралийската правителствена служба за пътна безопасност.
Идеята за това изследване идва, след като ново прочуване показа, че сядането зад волана след по-малко от пет часа сън е толкова опасно, колкото и шофирането в нетрезво състояние.
"Основните убийци на пътя са алкохола, превишената скорост и умората. Но въпреки че решението за умората е доста просто, което е да спим повече, способността ни да се справяме с нея е нарушена, защото нямаме инструменти, за да можем да я наблюдаваме, както правим с алкохола.", каза пред "The Guardian" проф. Клеър Андерсън от университета Монаш в Мелбърн, която ръководи проекта за разработване на този нов кръвен тест.
Експерти от Великобритания изчислили, че 20 процента от всички катастрофи с превозни средства в Обединеното кралство се дължат на уморени водачи, докато една четвърт от фаталните и тежки катастрофи също са свързани с умора.
Екипът на Андерсън идентифицирал пет биомаркера в кръвта, които могат да определят дали някой е бил буден в продължение на 24 часа или повече, с точност над 99 процента.
Необходима е обаче още работа по теста, за да се определи дали някой е спал два или пет часа, например.
Снимка/ Pixabay
Водещи
-
ВАС обяви нищожност на разпоредби от наредбата да оценяване на резултатите от зрелостните изпити в 12 клас
Става дума за разпоредби от Наредба № 11 от 1 септември 2016 година за оценяване на...
28.03 | 17:40
-
Тонът между лидера на ГЕРБ Бойко Борисов и лидера на „ДПС-Ново начало” се изостри
След като вчера групата на Доган заплаши, че ще мисли дали да оттегли подкрепата си за...
28.03 | 16:45
-
Бил Гейтс: Хората няма да бъдат нужни „за повечето неща“ в рамките на следващите десет години
Гейтс определи тази визия за новата ера като „безплатен интелект“, в разговор миналия месец с...
28.03 | 17:00
-
Цените на плодовете и зеленчуците ще падат след средата на април
Млякото поскъпна със 17% за година
28.03 | 16:30
Най-четени
-
Тонът между лидера на ГЕРБ Бойко Борисов и лидера на „ДПС-Ново начало” се изостри
След като вчера групата на Доган заплаши, че ще мисли дали да оттегли подкрепата си за...
28.03 | 16:45
-
Правителството залага 3 милиарда лева за капиталови разходи в инфраструктурни проекти
Други важни инфраструктурни проекти
28.03 | 11:59
-
Баба Марта показа нрава си и посипа със сняг някои части на страната
Нищо, че вече е пролет
28.03 | 15:45
-
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов с коментар пред медиите по актуални теми
Той уточни, че има разлика между "Булгаргаз" и "Булгартрансграз".
28.03 | 10:45