Пристрастяването към интернет и влиянието му върху мозъка 17.01 | 12:29

Открити са сходства между интернет пристрастяването и това към алкохол и кокаин

От Елена Кирилова

Интернет потребителите, които стават зависими от присъствието си в мрежата, са показали признаци на промени в мозъка, сходни с тези при алкохолиците и пристрастените към кокаин. Това сочи ново проучване, направено от учени от Университета в Уорстърс, съобщава в. Telegraph.

Те сравнили снимки на мозъка на млади хора, пристрастени към интернет, с тези на техни връстници и открили, че прекомерното сърфиране в мрежата е причина за сериозни проблеми, свързани с емоционалността, вниманието и с частите на мозъка, отговорни за вземането на решения.

Проучването сочи, че един на 10 интернет потребители се смята за пристрастен. Той става толкова погълнат от сърфирането, че дори отказва да консумира храна и напитки за продължителни периоди от време. Подобни увреждания са били открити и при други зависимости, включително към алкохол и кокаин.

Всъщност идеята за изследването се родила, след като същия екип открил, че смартфоните са толкова пристрастяващи, че много потребители чуват "фалшиви вибрации", тъй като отчаяно очакват да получат нови съобщения.

Според учени в Китай изследването може да помогне за развитието на лечение, въпреки че признават, че не са сигурни дали промените в мозъка са причина или следствие от интернет пристрастеността.

Според психолога Хенриета Джоунс от Imperial College в Лондон, съвременният живот изисква от хората да прекарват голяма част от времето си в мрежата, тъй като чрез нея се свързват със свои клиенти или партньори, но това не трябва да придобива формата на пристрастяване.

Водещи

Най-четени