Продадоха любовно писмо на Наполеон 01.03 | 16:03
Императорът е автор на десетки хиляди любовни писма, повечето - до съпругата му Жозефин

Диктаторите винаги стават известни с манията си за власт и малко се знае за романтичната им натура. Но те също могат да се влюбват.
Може би едно любовно писмо в наши дни, особено изпратено чрез интернет, не е толкова ценно, но ако е написано от Наполеон Бонапарт, само името му би предизвикало огромен интерес сред колекционерите.
Писмото, написано от Наполеон, което носи датата 8 юни 1796 г. и е адресирано до Жозефин, бе продадено в руската аукционна къща "Gelos" за 119 000 долара, съобщи сайтът Luxurylaunches.
Ценното литературно призведение е било притежание на праправнучка на генерал. Писмото се е озовало от Русия в Германия след Втората световна война и за първи път е било продадено на търг през 2006 г. за сумата от 120 000 долара.
Наполеон и Жозефин се запознават малко след като Бонапарт се сгодява с Дезире Клери, бъдещата кралица на Швеция, през 1795 г. Заради Жозефин Наполеон слага край на годежа и се жени за нея.
По време на военните кампании на съпруга си тя често му изневерява. Пет години по-късно Наполеон принуждава Жозефин да се разведе с него, защото не го е дарила с наследник. Въпреки това двамата продължават да си разменят писма и след раздялата си.
Водещи
-
Търговци панически затварят обекти по морето заради масирани проверки
Открити множество нарушения
02.07 | 17:59
-
Кръводарителска акция се провежда в София, Пловдив, Варна, Бургас, Благоевград и Стара Загора
Организатори са Асоциацията на пострадалите при катастрофи и сдружение "Ангели на пътя"
02.07 | 17:20
-
От този месец Националният осигурителен институт ще посочва размерите на пенсиите и в евро в допълнение към левовете
Това е част от подготовката за планираното влизане на България в еврозоната от 1 януари 2026...
02.07 | 17:00
Най-четени
-
Еврото на фокус: Министерският съвет обсъжда обновения национален план
Причината за липсата на вода в селата Хаджидимитрово и Горна Студена е в дренажните...
02.07 | 10:30
-
НС днес:Трети вот на недоверие, прекратяването на пълномощията като депутат на Кирил Петков
В проекта за дневен ред е и темата за национален референдум за защита на българския лев .
02.07 | 10:15
-
Валентин Вацев: Войната в Украйна е само първата фаза от руската стратегия
Вътрешен конфликт в руското ръководство
02.07 | 11:15
-
Йорданов:Ужасно много уважавам лекарите, няма реплика срещу тях
Той коментира своя реплика, произнесена по време на среща на Здравната комисия на среща с...
02.07 | 09:59