Проклятие на египетска мумия погубило "Титаник"? 27.11 | 15:00
Зъл женски дух убивал всеки, който се докосне до него
Поредица странни събития се свързват с древен артефакт, донесен от Египет в Европа през XIX век и известен като "зловещата мумия". Някои от тези истории са безспорна измислица, но някои били потвърдени от един журналист в началото на ХХ век, пише EpochTimes.
Журналистът Бертрам Флетчър Робинсън в продължение на няколко месеца разследвал и изяснявал истинските обстоятелства, свързани с артефакта на трагедиите. Робинсън внезапно починал, преди да завърши своята работа. Било ли е и това проклятие на "зловещата мумия"?
Към такава версия се придържал сър Артър Конан Дойл, както и някои други познати на Робинсън. Коментарите на Дойл за смъртта и разследването на журналиста били публикувани във влиятелното по това време британско списание Pearson’s Magazine и вестник Daily Express, които принадлежали на един собственик.
Робинсън започнал да разследва историята на мумията в надеждата да напише статия за Daily Express и да развенчае тези легенди. Но според съобщенията журналистът открил, че легендите се оказали истина. Статиите му събрал и цитирал сайтът BFRonline, организация, занимаваща се с изучаването на живота и работата на Робинсън (1870–1907), който бил също известен литератор, политик и спортсмен.
Дойл разказва за смъртта на Робинсън: "Тя беше предизвикана от египетските елементали (духове), пазещи египетската мумия, понеже Роинсън започна да разследва зловещите истории, свързани с нея. Невъзможно е с абсолютна сигурност да се каже, че това е истина… но аз предупреждавах мистър Робинсън да не се занимава с мумията в Британския музей. Той беше упорит и умря… Казвах му, че си играе със съдбата… Непосредствена причина за смъртта му е коремен тиф, но това е начин, с който може да са действали елементалите, пазещи мумията."
Историята на този артефакт (който всъщност не е мумия, а капак от саркофага на мумия) била подробно изложена в августовския брой на сп. Pearson’s Magazine през 1909 година. Твърдяло се, че всички факти са старателно проверени от Робинсън.
Артефактът бил открит в Египет от един арабин, който го продал на някой си господин W. по време на вечеря, организирана от "известна английска аристократка". Списанието така описва саркофага: "На него беше запечатано женско лице, необикновено красиво, но със студено, враждебно изражение."
"По обратния път след партито в ръката на един от гостите случайно стрелял неговият слуга, оръжието сработило без причина. Наложило се ръката да бъде ампутирана. Друг гост починал в мизерия след година. Трети бил застрелян. Притежателят на саркофага при връщането си от Кайро разбрал, че е загубил голяма част от състоянието си и скоро след това умрял…
Когато саркофагът пристигнал в Англия, притежателят му господин W. го дал на омъжената си сестра, която живеела под Лондон [сайтът BRFonline смята, че жената вероятно се е казвала г-жа Уорик Хънт]. Нещастия тутакси се изсипали върху семейството във вид на големи финансови загуби, които донесли и други неприятности."
Фотографът, който снимал саркофага и твърдял, че е запечатал на лентата лицето на жива жена, скоро след това починал. Притежателят на артефакта го предал в Британския музей, където той се намирал по времето, когато го изучавал Робинсън и където се намира и до днес.
Всички тези истории се основават на разследването на отдавна починалия журналист и публикациите в двете издания, които били собственост на един и същи човек. Ако те са истински, то това е наистина необяснимо. Много по-лесно е да се обяснят слуховете около останалия от древната египетска жрица предмет, които плъзнали след статия в Pearson’s Magazine през 1909 г.
Разказват, че "зловещата мумия" се намирала на борда на "Титаник", когато корабът потънал, и че тя е виновна за тази трагедия.
Барбара Микелсон разследвала историята на тази легенда за Snopes.com и стигнала до извода, че саркофагът никога е напускал Британския музей, и че тези слухове са тръгнали от журналиста Уилям Стед и още един човек на име Дъглас Мъри.
Стед и Мъри разказвали история за мумия, която била донесена в дома на единия приятел. Духът на мумията разбил всички предмети, които могъл, и навлякъл болести и неприятности на всички, които контактували с него.
По-късно те видели саркофага в Британския музей, това бил същият артефакт, който изучавал Робинсън. Те казвали, че лицето, изобразено на саркофага, изглеждало измъчено и духът на жрицата бил зла сила, пусната на този свят.
Стед бил един от пътниците на "Титаник" и се удавил. Оцелелял очевидец преразказал пред New York World историята за проклятието на мумията, както я разказал Стед на другите пасажери на "Титаник".
С времето, както обяснява Микелсон, историята за проклятието на мумията, саркофага в Британския музей и "Титаник" се вплели в една легенда.
Водещи
-
Рая Назарян: Борисов далновидно, отговорно и държавнически отстъпи
Разпределението на втория ешалон постове започва във вторник
19.01 | 13:20
-
България е получила близо 32 млрд. лв. от еврофондове
Най-много от тях са похарчени в София – 6,2 млрд. лв.
19.01 | 13:00
-
Мара Отварачката не ще в Hell's Kitchen заради Гущерова
Новият сезон на популярното кулинарно риалити е на хоризонта
19.01 | 12:40
-
Слави Василев за новия кабинет: Тюрлюгювеч кабинет с Пеевски в играта
Политическият анализатор отправи остри думи към новоизбраното правителство на Росен Желязков
19.01 | 12:20
Най-четени
-
Цените на горивата върнят нагоре, макар и бавно
Само за 30 дни те поскъпнаха по бензиностанциите с 5-6 стотинки за литър, а на места и с повече
19.01 | 11:00
-
Зеленчуци и плодове с ценови възход по тържищата
Най-много поскъпват мандарините и портокалите
19.01 | 10:20