Ражда се звезда, 100 пъти по-голяма от Слънцето 10.07 | 15:19

Наблюдението се извършва от ирландски астрономи с телескопа ALMA

От Антония Михайлова

Най-големият радиотелескоп в света – ALMA, откри в съзвездието Ъгломер (Norma) гигантски облак от молекулярен водород, в който след няколко хиляди години ще се роди гигантска звезда, 100 пъти по-голяма от нашето Слънце. Това твърдят астрономи в статия, която ще бъде публикувана в сп. Astronomy & Astrophysics.

"Невероятно "дълбоките" наблюдения с помощта на ALMA ни помогнаха да погледнем това, което се случва вътре в такъв облак. Искахме да разберем как се формират звездите и успяхме. Един от "зародишите" в облака е истински гигант, най-голямата протозвезда, известна ни в пределите на Млечния път. Само една от 10 000 звезди в нашата галактика притежава такава маса", казва Николас Перето от университета в Кардиф, цитиран от РИА Новости.

Перето и колегите му наблюдавали съзвездието Ъгломер над Южното полукълбо в радиодиапазона, опитвайки се да открият относително студени облаци газ, "невидими" за обикновените и инфрачервените телескопи, в които може да се формират звезди. Изучаването на такива обекти и криещите се в тях "зародиши" на светила ще помогне да се получат нови сведения за първите етапи в живота на звезди, за които почти нищо не знаем.

Като изучавали големия молекулярен облак SDC335, чиято маса е 5,5 пъти по-голяма от слънчевата, учените открили в него няколко зародиша на звезди. Един от тях, в центъра на тази мъглявина, привлякъл вниманието на астрономите с голямата си маса – той бил 545 пъти по-тежък от Слънцето. Газът в тази част от SDC335 се е натрупвал около милион години и след около 30-50 хил. години той ще се превърне в протозвезда гигант.

Според изследователите масата на тази звезда ще превишава слънчевата минимум 100 пъти, което я прави едно от най-големите светила в Млечния път. Учените смятат, че по-нататъшните наблюдения на SDC335 ще им помогнат да разберат кои от теориите за формирането на протозвездите са най-близки о реалността. По думите им сега най-правдоподобна изглежда идеята за свръхзвуково "падане" на газа в центъра на мъглявината.

Водещи

Най-четени