Разшифроваха древна вещерска книга със заклинания. Вижте какво пише 06.11 | 15:35

Призоваване на духове можело да донесе любов, богатство и да излекува от недъзи

От Антония Михайлова

Ръкопис от XVIII в., който е служил като ръководство за вещици, е разшифрован в Германия, пише Die Welt.

Тайните за придобиване на богатство и любов с помощта на нечисти сили са открити от служителите в библиотеката на университета в Касел, където се съхраняват над 10 000 ръкописа с международно значение.

Отначало на библиотекарите се сторило, че текстът е написан на арабски – знаците и символите на страниците били изпълнени в източен стил. По-късно ръкописът бил даден на експерт и той отхвърлил предположенията за източния произход на автора.

"Предположих, че е написан на немски", разказва ръководителят на книжния отдел в Хесен Сабина Людеман. Схемата на шифроване се оказала доста проста – на всяка буква от азбуката съответствал определен символ. Превеждането на 90-страничния труд отнело една седмица.

В книгата са описани заклинания и духове, чието призоваване може да донесе любов, богатство и да излекува от недъзи. Описано е точно как трябва да се проведе ритуалът, за да се постигне желаният ефект. Например едно заклинание ще действа само в случай че го прочетат три часа след полунощ. А за необходимия ефект от друго е необходимо да се повика дух и да се поставят камъни в кръг.

В текста има много християнска символика – освен споменатите ангели там често се среща името на Христос, написано на няколко езика – латински, немски и гръцки. С обяснението на това ще се заемат историци и религиозни специалисти.

Книгата няма автор и причината вероятно е това, че тя е разпространявана в едно от тайните общества. Интерес към магията, алхимията и съкровищата в края на XVIII в. са проявявали масони и розенкройцери, отбелязват изследователите, но засега не може да се каже към кои точно е принадлежал авторът.

Най-известният текст, с чието разшифроване се занимават криптолози от цял свят, е т.нар. ръкопис на Войнич. Той е получил името си в чест на антиквара, който се сдобил се него през 1912 г.

Той представлява илюстриран кодекс, написан на неизвестен език. Резултатите от радиовъглеродния анализ на фрагменти от ръкописа са установили, че той е написан между 1404 и 1438 г., в епохата на Ранното възраждане.

През 2003 г. е разработена система, с помощта на която може да се създават текстове, подобни на ръкописа на Войнич. След това изследователите направили извод, че книгата е просто набор от случайни символи, привидно безсмислени.

Десет години по-късно физикът Марчело Монтемуро от Манчестърския университет и Дамян Занети от Атомния център в Барилоче публикували изводи за наличието на семантичен модел в текста и за това, че ръкописът е шифровано послание. Сега ръкописът на Войнич се съхранява в Библиотеката за редки книги Бейнеке на Йейлския университет в САЩ.

Водещи

Най-четени