Режат "батко" на Челябинския метеорит (ВИДЕО) 21.12 | 19:42

"Сейчман" паднал още през 1967 година

От Антония Михайлова

В Челябинск разбиха метеорита "Сейчман", донесен в Урал от Колима. Камъкът с тегло 30 килограма и възраст 4 милиарда години, е открит още през 1967 година.

Той се озовал в домашната колекция на местен астроном след организирана от него експедиция през февруари тази година, когато след падането на Челябинския метеорит градът бил завладян от метеоритна треска.

"Сеймчан" е виждал мамутите и е преживял ледниковия период. През ХХ век той случайно е открит от геолози на Колима и сега небесният камък започва нов живот.30-килограмовата отломка, открита от челябинци при експедиция, ще бъде разрязан с едва ли не най-тънката пила с дебелина 1,2 мм, а половината от него ще бъде стрита на прах.

Става дума за почти безотпадъчно производство. Магнит ще събира дори метеоритните стружки – присъствието на космическия метал е много ценно. Собственикът на камъка – Валерий Богдановски, дълго търсил начин да го разреже. Без нагряване, за да не наруши кристалната му структура и да запази характерния му модел – "скреж". Той е като воден знак от банкнота, който е невъзможно да бъде подправен.

Метеоритът "Сеймчан" е "роднина" на Слънцето и възрастта му е над 4 милиарда години.

Старият поклонник на Космоса и астроном по образование Валерий Богдановски бърза за вилата си. Там той строи собствена обсерватория, в която скоро ще се появи огледалният телескоп Нютон, способен да "разглежда" метеорити и астероиди. Изобретателят е автор дори на огледалото на телескопа си, тъй като готов уредът е прекалено скъп.

Ученият разказва, че падането на Челябинския метеорит на 15 февруари го накарало да организира собствена експедиция.

Осветен, "Сейчман" демонстрира неземната красота на космическия "оливин", по-известен на Земята като хризопраз. Тъкмо заради него Богдановски решил да разреже метеорита, но няма намерение да го разпродава на части. "Умният" разрез, който ще повтори всички контури на камъка, е откритие за изследователите, смята астрономът.

За последните 400 години са открити общо 38 екземпляра като "Сеймчан".

Водещи

Най-четени