Слънцето – невинният заподозрян за „края на света“ 14.11 | 14:52

Слънцето може един ден да унищожи Земята, но не и през „съдбоносната“ 2012 г.

От Георги Георгиев

Спомняте ли си холивудската апокалиптична продукция "Знамението", в която Никълъс Кейдж не успя да ни спаси и всички бяхме изпепелени от гигантско слънчево изригване през 2012 г. Оцеляха единствено няколко деца и бели зайци, които предвидливо бяха спасени от извънземните... Е, такъв филм всъщност няма. Освен може би в съзнанието на любителите на конспирации и календари, които вярват, че повишаващата се слънчева активност днес има нещо общо със "съдбоносната" 2012 г.

Истината е, че слънчевата активност преминава през 11-годишен цикъл, чийто максимум, който освен че е безопасен за всички ни на Земята, се очаква да се случи в края на 2013 или в началото 2014 г.

По-важен е фактът, че Слънцето не притежава достатъчно енергия, за да изпрати убийствена огнена топка на 149 млн. км, която да ни унищожи. Подобен сценарий всъщност е много вероятен, но след няколко милиарда години. Тогава родната ни звезда ще изчерпи горивото си от водород и ще се превърне в червен гигант, който ще издуха атмосферата от Земята и ще изпари океаните. Но дотогава... кой знае, може би ще сме открили начин да преместим планетата си до друга звезда или пък да си направим ново Слънце.

Макар че Слънцето няма да ни изпепели през следващата година, излъчваната от него електромагнитна радиация и енергийни частици могат да ни докарат редица неприятности. Слънчевите вихри могат да предизвикат смущения в комуникационните и GPS спътници, което да създаде редица проблеми в технологичния свят на комуникации, в който живеем.

Проблем могат да създадат и т.нар. коронарни масови изригвания. Те могат да предизвикат електрически промени в атмосферата, които да извадят от строя електропреносните мрежи.

Всички тези заплахи са от рода на заплахите, които представляват ураганите, обясняват учените от НАСА. Те са напълно предвидими благодарение на съвременните средства за наблюдение на Слънцето, което позволява на  операторите на уязвимите системи да бъдат предупредени навреме за опасността.

Най-четени