Слънчево изригване запрати протони по Земята 23.05 | 16:21
Потокът заредени частици е опасен за пътниците в самолетите
Поток протони от изригване на Слънцето на 22 май може да доведе до повишено ниво на радиационна опасност за космонавтите в Открития космос, екипажите и пътниците на самолетите във високите ширини, както и до проблеми във функционирането на космическите апарати, съобщава РИА Новости, като цитира Института по приложна физика "Росхидромет".
Учените отбелязват, че изхвърлянето на коронална маса ще засегне земното пространство и ще доведе до смущения в магнитното поле в нощта на 24 срещу 25 май.
В началото на миналата седмица активната област 1748 на Слънцето стана източник на четири мощни изригвания от най-високия клас Х, каквито не са наблюдавани от октомври 2012 г. Изригванията са били съпровождани от изхвърляне на слънчева плазма и заредени частици с висока енергия.
Вчерашното изригване е било със средна сила – М5, но е било много продължително – над два часа. Това, съчетано с удобното положение на източника на изригването на слънчевия диск – 87 градуса западна дължина, е позволило изхвърленият поток протони да достигне околоземното пространство.
Водещи
-
Цончо Ганев: С решението си за американските самолети Радев прави страната потенциална цел за иранските ракети
България вече участва в две войни – и в Украйна, и в Иран, смята депутатът от "Възраждане"
20.07 | 17:59
-
ДБ иска пълна информация за разполагането на американските самолети в Безмер
Ивайло Мирчев и Божидар Божанов обвързват решението за цистерните с проекта Freya
20.07 | 17:20
-
ГЕРБ и ДПС ще подкрепят искането за разполагане на американски самолети у нас
ПП чакат препоръките на Румен Радев
20.07 | 16:45
-
Годишната консумация на пиво на българина е 76 литра
Над 40% от инвестициите са насочени към нови мощности за производство на малц.
20.07 | 16:30
Най-четени
-
Мбапе стана голмайстор на XXIII Световно първенство по футбол
Втори с осем попадения остана Лионел Меси от Аржентина, следван от англичанина Джуд Белингам и...
20.07 | 09:45
-
„Няма малка и голяма кражба. Има кражба“: Шишков разкри как са сключвани договорите за пътища
"Няма малка и голяма кражба. Има кражба", категоричен бе министърът на представянето на "Кой,...
20.07 | 13:00
-
Испания е новият световен шампион, надигра и детронира Аржентина
Резерва попари 10 от “Албиселесте“ в продълженията на Мондиал 2026
20.07 | 02:16
-
„Аяхуаска води до разпад на личността“: Нови разкрития за случая в хижа „Петрохан“
"5 месеца не е много време за работа по един такъв случай."
20.07 | 10:45