Трявна посрещна любимия си щъркел 26.03 | 17:53
Двойка щъркели от години се е превърнала в туристическа атракция на Трявна

Тревненци се зарадваха за поредна година, след като вчера, точно на Благовещение, видяха в града им да долита първият от двойка щъркели, превърнали се в туристическа атракция на града през последните години.
Мъжкият и женският щъркел вече години наред гнездят в Трявна и са се превърнали в любимите птици на жителите и гостите на града, а долитането им се тълкува като блага вест.
Обикновено щъркелите пристигат винаги в дните около големия християнски празник и по традиция първо пристига мъжкият, за да подготви гнездото, а след 3-4 дни долита и женската птица.
Само през 2010 година двата щъркела пристигнали в един и същи ден, посочва пред БТА Цанка Алексиева от общинската администрация. Най-многобройно е било поколението им преди пет години, когато в тревненското гнездо се раждат четири щъркелчета.
Тази година мъжкият отново е пръв в Трявна – по данни на Алексиева той е долетял снощи петнайсет минути преди 20 часа по лятното часово време.
Щъркеловото гнездо се намира върху триметровия комин на старата градска баня в центъра на града, строена през 20-те години на миналия век, в която днес се помещава музеят за азиатско и африканско изкуство.
Водещи
-
Реакции на световни лидери за срещата Тръмп-Путин
16.08 | 18:00
-
Борят се за живота на млад мъж, прегазен е умишлено от свой съсед в Сливен
Извършителят е задържан
16.08 | 17:20
-
Голям пожар в Българово, градът е в капан на огнения ад
На място са кметът Димитър Николов и областният управител, които координират дейността на...
16.08 | 16:40
Най-четени
-
"Киев индипендънт": Срещата в Аляска беше срамна и безполезна
Все още няма официална реакция от Киев след срещата между американския президент Доналд Тръмп...
16.08 | 10:00
-
Автомобилен експерт за шофьора, забил се в автобус: Това е опит за убийство!
Остават много въпроси
16.08 | 10:20
-
Таткото на Сияна: Инцидентът с автобуса не се различава от този, в който загина детето ми
„Да управляваш автомобил в населено място с такава скорост е същото като да управляваш камион...
16.08 | 11:00
-
Гаджето на Глория - част от ОПГ за международен трафик на наркотици
Добромир Добрев бе арестуван след акция на ДАНС И ГДБОП в София на 13 август, а в автомобила...
16.08 | 10:40