Тъжните хора помнят по-добре лица 25.08 | 10:23
Според учените откритието може да помогне в борбата с депресията
Да бъдеш тъжен отдавна се свързва с недоброто представяне при изпълнение на ежедневните задачи. Но сега учени откриха, че тъжните хора имат едно предимство пред щастливите – те са по-добри в разпознаването на лица.
Създателят на изследването, Питър Хилс от Anglia Ruskin University, твърди, че тези открития могат да помогнат за по-лесното лечение на депресия, съобщава в. Daily Mail.
Доктор Хилс и неговият екип пуснали три музикални произведения, за да накарат доброволците, включили се в изследването, да се почувстват щастливи, тъжни и в неутрално настроение.
В зависимост от това в коя от трите групи попадали, хората били помолени да мислят за на-тъжния или за най-веселия момент от своя живот. Групата на неутралните трябвало да мисли за това как пътува към дома си.
След това общо 88-те доброволци, всичките студенти, били накарани да разгледат 32 лица с неутрално изражение. След попълване на кратък въпросник за отвличане на вниманието, участниците трябвало да разгледат общо 64 лица и да кажат кои са оригиналните 32.
Тъжните участници дали най-точен отговор от всички, докато щастливите дали най-много грешни отговори.
Бил направен и втори такъв експеримент, при който се повтаря същия процес, но този път 60 доброволци трябвало да разгледат снимките на тъжни, щастливи и неутрални лица.
Отново тъжните студенти избрали най-много от правилните лица, докато щастливите и неутралните групи се справили по един и същ начин.
Според доктор Хилс причината за това е, че хората предпочитат да гледат щастливи лица и съответно им обръщат повече внимание. Ученият твърди, че други проучвания сочат, че тъжните хора са по-склонни да разглеждат различни части от лицето на щастливите хора, което може да им помогне да бъдат по-точни в преценката си.
Водещи
-
Има ли връзка между разполагането на американските самолети на „Безмер” и отпадането на визите за български граждани
Доц. Петър Чолаков коментира и политическата кариера на премиера Румен Радев
21.07 | 21:00
-
МВнР: България не предприема враждебни действия срещу Иран
Външното ни министерство излезе с позиция
21.07 | 20:45
-
Лена Бориславова стана директор на нова гражданска организация
В борда на Институт за правосъден мониторинг влизат още доц. Георги Лозанов, Весела Чернева и...
21.07 | 20:30
-
Кръвната проба на Стоян Колев потвърди: Шофирал е по АМ „Тракия” след употреба на кокаин
Районната прокуратура в Пазарджик е прецизирала обвинението
21.07 | 20:15
Най-четени
-
С кражби от вили и селски магазини без камери Асен Симеонов изхранва себе си и 11-годишната Наталия
Симеонов похити детето от дома му във варненското село Константиново
21.07 | 12:00
-
Общо 7008 са регистрираните повиквания на единния европейски номер за спешни повиквания 112 през изминалото денонощие
За едно събитие или инцидент е възможно да са постъпили две или повече обаждания, уточниха от...
21.07 | 12:30
-
УНСС обяви трето класиране
Класираните кандидат-студенти се записват в специалността, в която са приети.
21.07 | 11:45