Усмивки от старите богове 21.06 | 10:41
Когато човечеството утвърждава нова религия, това не означава, че старите богове умират

Тихо, тихо сваляйте на древните идоли дрехите…", е предупреждавал поетът Константин Балмонт. Когато човечеството утвърждава нова религия, това далече не означава, че старите богове умират завинаги и се разтварят безславно във вечността.
Древните архетипи се крият в дълбините на колективното безсъзнателно, здраво загнездени в подсъзнанието на всеки отделен индивид. И тогава например в иконографията на възцарилото се християнство се прокрадват езически мотиви и символи, и се появяват доста куриозни творения.
Защо Мойсей има рога?
В християнската митология рогата се явяват задължителен атрибут на дявола и неговите слуги. Но обърнете внимание на "Мойсей" – скулптура на гения на Възраждането Микеланджело Буонароти. Главата на старозаветния пророк е украсена с рогца.
Но и църковните служители, и прочие съвременници на великия скулптор са възприемали този така да се каже кощунствен образ съвсем спокойно. Папата не анатемосал Мекаланджело, инквизицията не го осъдила на аутодафе. И все пак защо пророкът, показал на света скрижалите с десетте Божи заповеди, има такова "дяволско" украшение?
Във Вулгата – каноничен превод на Библията на латински, направен през IV век и разпространяван из Европа, се казва, че след слизането на Мойсей със скрижалите от планината Синай "лицето му стана рогато поради това, че Бог говори с него". Но преводачите са допуснали груба грешка. В оригинала на Библията те прочели като "рог" думата "лъч" (тези думи на древногръцки са доста сходни). Всъщност фразата би трябвало да звучи така: "Мойсей не знаел, че лицето му засияло от лъчи, поради това, че Бог е говорил с него."
В резултат на грешката в превода от стари времена до днес Мойсей нерядко се изобразява с рога или рогообразни лъчи, израстващи от главата му (като например на скулптура в храма "Христос Спасител" в Москва). Той е изобразяван по този начин дори след като грешката била открита.
Защо? Сработва древният архетип. Рогата като символ на Божественото активно фигурират в митологията и иконографията на много езически пантеони – от древноегипетски до гръцки и римски. Например рогата били задължителен атрибут на Пан – древногръцки бог на пасищата, плодородието и дивата природа.
Александър Македонски, обявил себе си за син на Зевс-Амон, също бил изобразяван на монетите с рога. И остатъците от езическите вярвани, съхранени в подсъзнанието, възпрепятстват възприемането на рогата като демонична принадлежност, несъвместима с образа на християнски светец.
Още усмивки от старите богове можете да откриете в Мегавселена.
Водещи
-
Пети протест във Варна в подкрепа на кмета Благомир Коцев
Събралите се издигнаха плакати "Свобода за Благо", "Днес е Благо, утре си ти", "Защо пускате...
23.07 | 21:01
-
Вот на недоверие - най-рано през септември
От ПП-ДБ ще търсят ясна тема и широка подкрепа, за да не се окаже, че вотът само засилва...
23.07 | 21:00
-
Ново проучване: Пандемията е ускорила стареенето на мозъците ни
Хора, които не са боледували от COVID-19, също са засегнати
23.07 | 20:45
-
Задържаха пътен полицай от Пловдив заради поискан подкуп
Образувано е досъдебно производство
23.07 | 20:30
Най-четени
-
11-месечно бебе почина след поставена ваксина в УМБАЛ - Бургас
Родителите са поискали да бъде извършена аутопсия, която да покаже точните причини за смъртта...
23.07 | 13:30
-
Опасни бактерии дебнат летовниците в Черно море
В САЩ например около 1 на 5 заразени умира в рамките на два дни.
23.07 | 11:59
-
България иска заем до 3 млрд. евро за укрепване на евроотбраната
Исканата финансова помощ е с минимален праг в размер на 2 745 700 000 евро и максимален праг...
23.07 | 15:10
-
Васил Терзиев внесе предложение до Столичния общински съвет за изменение на подробния устройствен план в местност "Кръстова вада"
Връщане към законните параметри
23.07 | 09:59