Червеното наистина помага на мъжете да побеждават 13.05 | 18:30

Цветът на агресията подсъзнателно програмира съперниците за поражение

От Антония Михайлова

Червеното наистина води до победи и успехи, твърдят британски учени от университета в Дърам, които проследили реакциите на мъже на снимки на непознати, облечени в различни цветове.

"Разбира се, не всичко е толкова еднозначно и тук има баланс на плюсове и минуси. От една страна, червеният цвят ви кара да изглеждате доминиращи и сигурни в себе си, а от друга – той влияе негативно на това, доколко другите мъже са готови да ви се доверят. Сега не бих препоръчал на политиците да носят конкретен цвят, тъй като неговата полза ще зависи от ситуацията, в която той се намира", разказва Робърт Бартън (Robert Barton) от университета на Дърам.

За изминалите десетилетия екипът на Бартън вече е открил няколко подобни "цветни" закономерности в спорта и в живота. За първи път те открили ползата на червения цвят, като анализирали резултатите от експеримент с цветовето на гръцко-римските борци на олимпиадата в Атина през 2004 година.

Както се оказало, спортистите в червено побеждавали доста по-често, отколкото облечените в синьо. Подобни изводи били направени и след анализ на резултатите в британската футболна Премиер лига.

Бартън и колегите му, антрополози еволюционисти, смятат, че тайната на победата на червеното е в психологията – червеният цвят се явява символ на агресия за приматите и "злото лице" за човека, и червеното подсъзнателно програмира съперниците за поражение или неувереност в своите сили.

В новото изследване Бъртън и сие проверили дали цветът на дрехата влияе върху възприятието на личните качества на мъжете в най-различни неутрални социални ситуации. За тази цел учените събрали група от петдесет мъже и жени и провели два експеримента. В рамките на първия от тях било оценено дали се променя самооценката на човека при смяната на цвета на дрехата, а във второто – как се възприемат снимки на едни и същи мъже в тениски с различен цвят.

Доста бързо станало ясно, че собствената дреха не влияе на самооценката на доброволците, докато цветът на дрехите на другите мъже влияела силно на това, колко уверени в себе си и доминиращи ги смятали участниците в експеримента.

Има вероятност ситуацията сред представителките на слабия пол да е подобна. Екипът на Бартън планира да провери тази хипотеза в близко време, като замени снимките на мъже с такива на жени.

Водещи

Най-четени