Мангото защитава клетките от стареене 13.10 | 15:45
Регулира и кръвната захар
Учени съобщиха за неочаквани ползи от мангото при профилактика на диабета. В проучването на екипа, публикувано в списание Nutrients, са участвали хора на възраст от 20 до 60 години, всички с наднормено тегло, разделени в две групи.
В продължение на четири седмици участниците в първата група консумират манго всеки ден (всяка порция съдържа 100 калории), а хората в другата - десерти със същото съдържание на калории.
След края на изследването доброволците от първата група са имали забележимо понижение на нивата на инсулин, а показателят HOMA-IR, който се използва за оценка на риска от развитие на диабет, е станал още по-нисък.
Увеличила се е и активността на гена Nrf2, който влияе върху способността на клетките да устояват на оксидативния стрес – именно той ускорява стареенето на тялото, допринася за развитието на възпаления и различни заболявания, включително сърдечносъдови, рак и невродегенеративни разстройства.
Учените смятат, че полезните свойства на плода не се ограничават само до подобряване на метаболизма, но и за контролиране нивата на кръвната захар.
Докато повечето други плодове съдържат много захар и причиняват резки колебания в нивата на кръвната захар, мангото има нисък гликемичен индекс. Ето защо плодът трябва да бъде включен в диетата на хора, склонни към развитие на диабет.
Източник: zdrave.to
Водещи
-
След среща в МЗ: Започва съвместна работа по развитието на платформата „Диагноза България“
Проф. Петко Салчев заяви готовност да подпомогне експертно развитието на платформата, така че...
09.07 | 17:47
-
Скъпият таратор в Созопол доведе до проверки на НАП
Данъчни влязоха в заведенията в курортния град
09.07 | 17:43
-
Демерджиев: Нямам време да чета безплодните писания на Калин Стоянов
"Прави се опит да се отклони вниманието от важната тема, а тя е как такъв човек като Пеевски...
09.07 | 17:20
Най-четени
-
"Няма да стъпи в ефир на БТВ..." Как се "затъмнява" тв гост - създател на "Черна писта" и "Диагноза България"
"Никоя медия не е длъжна да ме кани. Никой не ми дължи ефир. Но има разлика между редакционно...
09.07 | 12:30
-
На 81-годишна възраст почина поетесата Надежда Захариева
Тъжната вест съобщи семейството й
09.07 | 10:15
-
Проф. Кантарджиев: Внимавайте с летните инфекции и храната, ентеровирусите ни повалят за 3 дни
"Трябва да имаме предвид много инфекции, които са характерни за лятото", предупреди той
09.07 | 11:59