Мария Бакалова проговори след скандала с визите за САЩ 08.02 | 19:13
Актьорите не трябва да бъдат въвличани в политически игри, смята бургазлийката
Във връзка с кампанията на Министерството на външните работи на Република България под надслов "Не ти трябва Оскар, за да получиш виза за САЩ”, продуцирана от "Междинна Станция” и с участието на Мария Бакалова, тя и екипът ѝ биха искали да направят някои уточнения по публично представената информация.
В предишни свои изказвания Мария Бакалова е заявявала, че работата на актьора е да пресъздаде дадена роля с професионализъм и отдаденост към актьорската задача. За нея професионализмът в изкуството означава да приема признанията и критиките за работата си с еднакво внимание и ангажираност, но и да реагира в случаите, когато те се разпростират отвъд измеренията на нейния професионален ангажимент.
В тази връзка, Мария вярва, че актьорите не следва да изразяват политически пристрастия публично и за това не го е правила никога от първо лице и в лично качество. Също така е изразявала убеждението си, че всяка публична личност трябва да има отговорност към обществото и ако се появи възможност да помага на своята родина или сънародниците си, трябва да го прави.
Това е и причината тя да приеме поканата, получена през септември 2024 г., за участие в проект на Министерството на външните работи, целящ да повиши информираността на българските граждани за процедурата за кандидатстване за виза и да направи информацията за тези процедури по-широко и леснодостъпна за хората.
Кампанията бе заснета през октомври 2024 г. – преди изборите в България и САЩ, а през декември 2024 стартира, след съгласуване между администрациите от българска и американска страна.
В рамките на около 40 дни, от старта през декември до финала през февруари, кампанията и нейните послания се комуникират активно чрез гласа и образа на Мария Бакалова по телевизия, радио, интернет и печат. За този период Мария не е участвала в срещи с представители на САЩ, а кампанията не е имала каквато и да е комуникация извън границите на страната. Ангажиментът ѝ никога не е предвиждал дейности на международно и дипломатическо ниво.
По всеобщо професионално мнение проектът бе реализиран с високо качество и съобразен с международните стандарти, като се превърна в положителен пример за ефективна колаборация между държавата и частния сектор у нас.
В средата на януари 2025 г. екипът на Мария Бакалова получи молба от българска страна за заснемане на допълнителни материали. Снимките бяха насрочени в единствения свободен прозорец от нейния график при завръщането ѝ в Европа за Седмицата на модата в Париж. В деня на снимките, новият министър на външните работи, Георг Георгиев, пожела да се срещне с Мария Бакалова, за да изрази лично своята благодарност за работата ѝ по кампанията до момента и на тази среща тя препотвърди желанието си да продължи да помага за следващи инициативи, стига да може да бъде полезна. След кратък неофициален разговор и обща снимка, Мария се отправи към следващите си ангажименти, свързани с предстоящите премиери на филмите "O Horizon” на фестивала в Санта Барбара и "Триумф”, чиято премиера ще бъде на 21 март в България.
Мария Бакалова и нейният екип биха искали още веднъж да изразят своята признателност към всички, които работиха по тази кампания – на Иван Христов и Андрей Арнаудов за поканата, на екипа на "Междинна Станция” за професионализма, на министерския екип от служебния кабинет на г-н Димитър Главчев за усилията в последните месеци, на настоящия екип на Министерството на външните работи и на министър Георг Георгиев за конструктивния диалог.
И за финал напомнят, че процесът за получаване на виза за САЩ изисква искреност в намеренията, прозрачност и спокойствие, както би трябвало да е и във всички отношения между хората.
Водещи
-
До 25 000 евро санкции за фирми, подвеждали клиенти за бързи кредити
КЗП ще продължи проверките в сектора на небанковото кредитиране, включително по отношение на...
12.06 | 17:44
-
Георги Вълчев: Ще променим учебните програми предсрочно
Олекотяване без ущърб в качеството
12.06 | 17:30
-
Спортната журналистка прикова погледите на Спортната журналистка прикова погледите на Световното
Тя сподели поредица от снимки в профила си в Инстаграм, а под тях се събраха 205 000 лайка за...
12.06 | 17:15
-
Ново огнище на ебола в Демократична република Конго предизвиква сериозно безпокойство
Защо експертите смятат, че е малко вероятно да се стигне до пандемия?
12.06 | 17:00
Най-четени
-
МВнР свали снимката на Велислава Петрова с голото рамо пред Хакан Фидан
Снимката все още циркулира в социалните мрежи, включително и в официалната фейбсук страница...
12.06 | 11:17
-
Румънски медии признаха енергийното надмощие на България
Провалът на румънските фондове
12.06 | 16:15
-
Глоба с фиш вече ще води и до отнемане на контролни точки
При повторно нарушение - 21 точки.
12.06 | 12:30
-
Интернет потребители са убедени, че Шакира е била заменена от двойник на Световното първенство през 2026 г.
Доказателствата? Според тези, които защитават теорията, звездата е изглеждала различно
12.06 | 14:15