SpaceX на Илън Мъск за сефте изстреля обикновени хора в космоса! Няма дори кой да пилотира 16.09 | 09:30

Цената на полета е около 200 милиона долара. Тя се покрива от един от участниците - Джаред Айзъкман. Той иска да привлече внимание към проекта, което да доведе до дарения за онкоболни деца

От iNews.bg

За първи път в орбита бе изстреляна ракета с екипаж, който е съставен само от непрофесионални астронавти. Компанията SpaceX изстреля ракетата с четирима души. Те ще останат в околоземна орбита три денонощия. 

Никой на борда няма да управлява кораба, който се насочва от командeн център на Земята. Цената на полета е около 200 милиона долара. Тя се покрива от един от участниците - Джаред Айзъкман. Той иска да привлече внимание към проекта, което да доведе до дарения за онкоболни деца. 

Полетът е първи за новия бизнес на милиардера Илон Мъск. Той е доста по-сложен от космическия туризъм предлаган от двама други супербогаташи Ричард Брансън и Джеф Безос.

Навлизаме в етап, при който не държавна директива като заръката на Кенеди от 60-те ще изпраща хора на далечни разстояния, а частното предприемачество. И "Inspiration4" е само началото. Както можете да видите от показаната по-горе графика, избраният от Джаред Айзъкман полетен профил включва издигане на "Крю Драгън" на височина 575 километра - над орбитата на МКС и тази на телескопа "Хъбъл". 

Не забравяйте също така, че СпейсЕкс има сключено споразумение със Спейс Адвенчърс (компанията, изпратила до МКС първите космически туристи посредством руски кораби "Союз") за още по-амбициозни полети чрез "Крю Драгън" - които включват достигане на високи околоземни орбити с апогей над 1 000 километра. За последен път такъв полет е провеждан през 60-те години години на миналия век, от астронавтите на "Джемини 11" Чарлс Конрад и Ричард Гордън.

И това не е всичко - туристически мисии са планирани и за следващото поколение кораби "Старшип", които СпейсЕкс тепърва разработва. Частният предприемач Юсаку Маезава има споразумение с Илон Мъск за полет до Луната. 

Вече не очакваме космическото бъдеще да дойде. То най-сетне е тук - благодарение на частната космонавтика. 

Водещи

Най-четени