Азотни "тухлички на живота" откри Curiosity на Марс 25.03 | 09:20

Условията на Червената планета са били подходящи за съществуването на микроорганизми

От iNews.bg

Научният екип на марсохода Curiosity откри, че бордовата лаборатория на роувъра е намерила в почвата на Марс голямо количество азотни съединения – своеобразни неорганични строителни елементи на живота.

Това още веднъж потвърждава годността на водата на Червената планета за зараждане на живот.

Международен екип астрогеолози повторно са анализирали резултатите от химичния анализ на пробите почва, събрани от "Кюриосити" на дъното на пресъхнало марсианско езеро. Учените са стигнали до извода, че неговата вода съдържа голямо количество азот в достъпна за живот форма, става ясно от статия, публикувана в PNAS.

В началото на февруари 2013 година марсоходът "Кюриосити" за първи път изпробва своето свредло, способно да пробие каменна порода на дълбочина около 7 сантиметра. Тогава за пробиването беше избран плосък камък, намиращ се в неголяма падина, наречена "Джон Клайн" в чест на зам.-ръководителя на проекта Curiosity, починал през 2011 година.

Изучаването на образци "каменен прах" позволило на учените за първи път да установят, че условията на древния Марс са били благоприятни за съществуването на микроорганизми.

Цялата статия можете да прочетете в Мегавселена.

Водещи

Най-четени