Гигантските галактики умират отвътре 20.04 | 15:25
Само 3 млрд. години след Големия взрив в центровете на елиптичните галактики е спряло образуването на звезди

Наблюдения с VLT и телескопа "Хъбъл" сочат, че звездообразуването в елиптичните галактики прекратява, започвайки от централните им области.
Астрономите за първи път успяха да покажат как преди милиарди години е спирало образуването на звезди в галактики, които сега се смятат за "мъртви".
Наблюдения с телескопа VLT на Южната европейска обсерватория (ESO) и космическия телескоп "Хъбъл" (NASA/ESA) са установили, че само три милиарда години след Големия взрив в периферните части на тези галактики звездообразуването все още е продължавало, но във вътрешните области то вече е спряло.
Очевидно процесът по звездообразуване отначало е започнал да замира в ядрата на галактиките, а след това – във външните им части. Резултатът от изследванията е публикуван в сп. Science.
Една от главните загадки на астрономията е по какъв начин в масивните и спокойни елиптични галактики, широко разпространени в ранната Вселена, е настъпило затишие в първоначално бясното темпо на образуване на звезди.
Тези колосални по мащаби галактики, често наричани поради тяхната форма сфероидални, обикновено имат в централните си области десет пъти по-голяма звездна плътност, отколкото се наблюдава в родния ни Млечен път. По маса елиптичните галактики също са десеторно по-големи от нашата галактика.
Астрономите наричат тези галактики "червени" и "мъртви", тъй като те изобилстват от древни червени звезди, но младите сини звезди в тях са много малко и не се забелязват никакви признаци на звездообразуване.
Оценките на възрастта на червените звезди водят до извода, че новите звезди в тези галактики са престанали да се раждат преди около десет милиарда години. Получава се, че този рязък спад се пада в пика на звездообразуване в останалата Вселена, когато в много галактики звезди са се раждали около двадесет пъти по-често, отколкото това се случва в наше време.
"В масивните мъртви сфероидални галактики се съдържа около половината от всички звезди, родили се във Вселената за цялото време на нейното съществуване", казва Сандро Такела (Sandro Tacchella) от Висшата техническа школа в Цюрих (Швейцария), водещ автор на статията.
"Не можем да разберем как Вселената се е развивала и се е превърнала в такава, каквато я виждаме сега, ако не разберем какво се е случило с тези галактики."
Какви наблюдения са провели астрономите и как са направили своите изводи можете да научите в Мегавселена.
Водещи
-
18 години затвор за убиеца на психолога Иван Владимиров-Нав
Изстрелът е произведен с дясната ръка, а пистолетът е бил на сантиметри от главата
07.05 | 20:40
-
Всяка пета медсестра е в пенсионна възраст
Дефицитът на такива кадри е световен проблем, но у нас той е още по-остър
07.05 | 20:20
-
Вижте какво решава правителството утре
Министерският съвет ще проведе заседание от 10 ч.
07.05 | 20:00
Най-четени
-
Нефтопродукти с неустановен състав и произход пак изплуваха по плажове в Поморие
Кметът на Поморие отказва да коментира, бил зает
07.05 | 14:30
-
Трагедия в Бургас! Кола уби на място малко детенце
Хлапето е изскочило внезапно на пътя
07.05 | 15:40
-
На първо четене: Парламентът отложи либерализацията на тока за бита
Законопроектите бяха три, от които два бяха одобрени
07.05 | 13:10