Гигантските галактики умират отвътре 20.04 | 15:25
Само 3 млрд. години след Големия взрив в центровете на елиптичните галактики е спряло образуването на звезди
Наблюдения с VLT и телескопа "Хъбъл" сочат, че звездообразуването в елиптичните галактики прекратява, започвайки от централните им области.
Астрономите за първи път успяха да покажат как преди милиарди години е спирало образуването на звезди в галактики, които сега се смятат за "мъртви".
Наблюдения с телескопа VLT на Южната европейска обсерватория (ESO) и космическия телескоп "Хъбъл" (NASA/ESA) са установили, че само три милиарда години след Големия взрив в периферните части на тези галактики звездообразуването все още е продължавало, но във вътрешните области то вече е спряло.
Очевидно процесът по звездообразуване отначало е започнал да замира в ядрата на галактиките, а след това – във външните им части. Резултатът от изследванията е публикуван в сп. Science.
Една от главните загадки на астрономията е по какъв начин в масивните и спокойни елиптични галактики, широко разпространени в ранната Вселена, е настъпило затишие в първоначално бясното темпо на образуване на звезди.
Тези колосални по мащаби галактики, често наричани поради тяхната форма сфероидални, обикновено имат в централните си области десет пъти по-голяма звездна плътност, отколкото се наблюдава в родния ни Млечен път. По маса елиптичните галактики също са десеторно по-големи от нашата галактика.
Астрономите наричат тези галактики "червени" и "мъртви", тъй като те изобилстват от древни червени звезди, но младите сини звезди в тях са много малко и не се забелязват никакви признаци на звездообразуване.
Оценките на възрастта на червените звезди водят до извода, че новите звезди в тези галактики са престанали да се раждат преди около десет милиарда години. Получава се, че този рязък спад се пада в пика на звездообразуване в останалата Вселена, когато в много галактики звезди са се раждали около двадесет пъти по-често, отколкото това се случва в наше време.
"В масивните мъртви сфероидални галактики се съдържа около половината от всички звезди, родили се във Вселената за цялото време на нейното съществуване", казва Сандро Такела (Sandro Tacchella) от Висшата техническа школа в Цюрих (Швейцария), водещ автор на статията.
"Не можем да разберем как Вселената се е развивала и се е превърнала в такава, каквато я виждаме сега, ако не разберем какво се е случило с тези галактики."
Какви наблюдения са провели астрономите и как са направили своите изводи можете да научите в Мегавселена.
Водещи
-
Кремъл: Путин е готов за разговор с американския си колега Доналд Тръмп
"Путин е готов, чакаме сигнали, всички са готови. Затова тук е трудно да се гадае на кафе....
24.01 | 15:15
-
На Слънцето беше записано рядко явление под формата на изхвърляне на черна плазма
Както се отбелязва в доклада, в резултат на явлението е изхвърлен студен протуберанс с голямо...
24.01 | 15:00
-
Директорът на столичната РЗИ: София-област е в предепидемична обстановка
В понеделник ще се изясни дали ще бъдат въведени по–строги мерки.
24.01 | 14:45
-
Мартин Елвиса в „Ергенът“! Влиза не са мома, а за парлама
Първото лице също вече е официално разкрито, а именно Мистър България Виктор Русинов
24.01 | 14:30
Най-четени
-
Възраждане: Еврозоната отнема животи вече и то още не сме влезли вътре
По думите му, бившият премиер Бойко Борисов е обявил, че през февруари ще бъде подаден...
24.01 | 11:30
-
Първи изслушвания на новите министри в Народното събрание
Новият регионален министър Иван Иванов ще бъде изслушан по въпроса за увеличението на цената...
24.01 | 10:15
-
Йорданов: Благодарение на ИТН, БСП и ГЕРБ здравият разум се завръща
От ИТН са категорични, че България не е готова за еврозоната.
24.01 | 10:45
-
Борисов: Партията, която ви вкара в чакалнята на еврозоната е ГЕРБ, през това време ДБ правеха протести, за да не влезем
Toй коментира и исканите имунитети и припомни, че са против.
24.01 | 09:28