Европа търси партньори за усвояване на Луната и Марс 14.03 | 12:00
Подобна експедиция е невъзможна без Русия, отбеляза "Роскосмос"
Европейската космическа агенция (ESA) търси партньори за усвояване на Луната и Марс, става ясно от съобщение на сайта на ESA.
"В съответствие с новата стратегия на изследвания ЕSА търси партньори, за да сподели приключенията и ползите от напускането на Земята", се казва в съобщението.
Стратегията за развитие на ESA подразбира изследване на Слънчевата система. Земната орбита ще бъде използвана в качеството на платформа за развитие на науката и техниката, а също за изпращане към Луната и Марс на роботи за добиване на образци грунт. В бъдеще агенцията възнамерява да изпрати и човешки експедиции към тях.
ESA очаква сътрудничество с представители на частния сектор и призовава да бъдат споделяни идеи за потенциално взаимодействие и обединяване на сили.
Според директора на ESA по въпросите на пилотираната космонавтика Томас Райтер агенцията възлага големи надежди на сътрудничество с частни компании в усвояването на Космоса и ще "приветства инициативи на кандидати не само от Европа", главното е да споделят целите, задачите и стратегиите на ESA в усвояването на Космоса.
"Мащабът на "призива" е много широк – всеки, който има бизнес план, водещ към синергия с ESA, е поканен към обмен на идеи", отбелязва Бърнард Хафенбах, ръководител на отдела по стратегическо планиране на космическата агенция.
Руската Федерална агенция също заяви преди дни, че в близко време планира да усвоява Луната заедно с неназовани "партньори". Говорейки за полети към Марс, "Роскосмос" заявил, че подобна експедиция без участието на Русия е невъзможна, допълва РИА Новости.
Още новини от света на науката можете да откриете в "Мегавселена".
Водещи
-
Убиха брутално млада жена в Монтанско
Тя е заклана с нож и бутилка от бившия си приятел, той е задържан
02.01 | 15:30
-
САЩ предупредиха гражданите си да напуснат Русия
Препоръката идва на фона на ескалацията на близо четиригодишната война между Русия и Украйна
02.01 | 15:00
-
Тежък инцидент в Банско, скиор е с комоцио
02.01 | 14:30
-
Милен Желев: Пеевски се готви за отмъщение
Радев все още не е решил дали ще излезе като играч на терена на следващи избори, смята...
02.01 | 14:00
Най-четени
-
След преминаването в евро: Таксиметрови апарати отчитат двойни суми
Според производител на машините причината е технически проблем
02.01 | 09:45
-
Успяват ли търговските обекти да връщат в евро?
Хора са се опитвали да купуват дори стекове цигари със стотинки, за да се отърват от тях
02.01 | 10:00