Един-единствен ген прави скок към многоклетъчен живот 24.06 | 12:42

Мутацията на гена ACE2 се оказала достатъчна

От Антония Михайлова

Мутацията на един-единствен ген се оказала достатъчна, за да превърне едноклетъчните бирени дрожди в подобна на снежинка топка, която започнала да еволюира като многоклетъчен организъм, съобщава New Scientist, като се позовава на доклад на американски учени на Конференцията по астробиология в Чикаго (15-19 юни).

Уилям Ратклиф (William Ratcliff) и Майкъл Травизано (Michael Travisano) от университета на Минесота в Сейнт Пол подбрали дрожди и образували от тях нови култури. Така учените успели да подберат клетки, "прилепващи" една към друга, които не се разпръсват на различни страни след деленето. Оказало се, че за такъв преход от едноклетъчен към многоклетъчен начин на живот отговаря само един ген (ACE2), управляващ отделянето на дъщерните клетки след цитокинезата.

След това многоклетъчната "снежинка" продължила да расте и новите мутаации протичали вече в границите на отделните ѝ лъчи. Когато структурата станала прекалено голяма и се разпаднала, индивидуалните клонки започнали да живеят самостоятелно, изпитвайки ползата от новата мутация на арената на еволюцията.

"Единствена мутация създава групи, които са способни към Дарвинова еволюция на многоклетъчно ниво. Тази еволюция е само страничен етап от процеса на деленето", казва Ратклиф.

Друг учен развил експериментите на Ратклиф. Мат Херън (Matt Herron) от университета на щата Монтана в Мисула поставил едноклетъчни водорасли (Chlamydomonas) в една среда с чехълчета - прости организми, способни да се хранят с едноклетъчни. След половин година (600 поколения) водораслите в две от пет култури еволюирали към многоклетъчни. Но за разлика от дрождите, те не се слепвали в аморфни топки, а образували сфери от 4, 8 или 16 клетки, напомнящи родствени видове многоклетъчни водорасли.

"По-скоро експериментите с хищничество пресъздават древните етапи от еволюцията на многоклетъчните", смята Херън.

И все пак нито дрождите на Ратклиф, нито водораслите на Херън не са преминали прага на истинската многоклетъчност, която отличава разделението на труда между клетките в един организъм, допълва Lenta.ru.

Най-четени