И без слънце можем да си изработим рак на кожата 21.02 | 09:51

Меланинът оказва и канцерогенен, и защитен ефект

От iNews.bg

Дори да се приготвите както трябва за плаж, да се намажете с най-сигурния слънцезащитен крем, рискувате да получите рак на кожата. "Отложеното" действие на ултравиолетовите лъчи продължава няколко часа след като слънцето е престанало да осветява кожата.

Предизвикваната от ултравиолетовото лъчение меланома е най-опасната форма на кожен рак. Сблъсквайки се с ДНК, фотоните на ултравиолетовото лъчение предизвикват появата на пиримидинови димери в нея, унищожавайки веригата на двойната ѝ спирала.

За да живее клетката повече или по-малко нормално, в работа встъпват белтъци, отговарящи за "ремонта" на ДНК. Но в този случай те не действат много точно и на мястото на димерите се появяват мутации.

Досега се смяташе, че този механизъм се реализира само когато сме под слънцето. Но ново изследване, проведено от екипа на Дъглас Браш от Йейлската медицинска школа, показва, че ефектът продължава много по-дълго, и пириминидовите димери – т.нар. предтечи на опасните мутации – продължават да се появяват в ДНК в продължение на три часа след като сме се отстранили от ярката светлина.

Това протича именно в кожните клетки, съдържащи меланин. Този пигмент поглъща енергията на ултравиолетовите фотони, като ни защитава от вредното лъчение.

Разберете как и защо на тъмно тази защита демонстрира своята "тъмна" страна.

Водещи

Най-четени