Интернет завишава мнението ни за умствените ни способности 01.04 | 17:29

Често бъркаме собствените си знания с информацията от външната среда

От iNews.bg

Изследователи от Йейлския университет са изяснили, че поколението, което е израснало в съвременната ера на лесен достъп до интернет, има завишена самооценка за умствените си способности.

Възможностите бързо да се откриват с търсачки отговори на практически всички въпроси въвежда в заблуда за собствената образованост и интелект. Изследването е проведено от организацията American Psychological Association.

Учените се учудили от резултатите от експеримента. Оказало се, че тези, които търсели в интернет необходимата информация, пребивавали в илюзорна заблуда, че данните от интернет се явяват част от собствените им знания.

"Интернет е такава мощна среда, която дава достъп до световните знания. И е много лесно да сбъркаш собствените си знания и информацията от външната среда. Когато хората свикнат с това, им става трудно обективно да оценят собствените си умствени способности, те стават много зависими от интернет", разказва Матю Фишър, един от изследователите от факултета по психология на Йейлския университет.

В изследването взели участие 302-ма души. Те били разделени на две групи, като им задали еднакви въпроси. След това първата група можела да открие отговор в интернет, а втората имала на разположение текст с готови отговори. После се оценявало собственото им мнение за обема знания по обсъждания въпрос.

Доброволците, които откривали отговорите в мрежата, били сигурни, че сами знаят много повече по въпроса, отколкото в действителност. Любопитно е, че дори ако те не откриели отговор на поставения въпрос, а просто прехвърляли сайтове по тази тема, при тях се създавала илюзия, че знаят повече по въпроса.

"С интернет границите между това, което знаете, и това, което мислите, се изтриват", пояснява Матю Фишър. Според него в някои жизнени ситуации такава неадекватна самооценка може да бъде опасна.

Водещи