Космическият кораб "Старлайнър" се приземи успешно в пустинята на Ню Мексико 07.09 | 11:59
Според Стив Стич, "Те не са действително блокирани на станцията, винаги има начини за тяхното безопасно завръщане на Земята."
Космическият кораб "Старлайнър" се приземи успешно в пустинята на Ню Мексико, след като се отдели от Международната космическа станция, но без да вземе на борда си двамата астронавти, които трябваше да се завърнат с него. Поради технически проблем с хелийния резервоар, командирите Буч Уилмор и Суни Уилямс останаха на станцията, като тяхната първоначално планирана осемдневна мисия се удължава значително и ще продължи осем месеца, информира БНТ.
Това беше първата пилотирана мисия на "Старлайнър", произведен от Боинг, но техническите проблеми попречиха на нейното успешно завършване. Астронавтите Уилмор и Уилямс трябваше да се завърнат на Земята с кораба, но специалистите от НАСА решиха да отменят този план заради риска, свързан с изтичането на хелий. Стив Стич, директор на търговската програма на НАСА, коментира ситуацията: "От човешка гледна точка всички сме доволни от успешното кацане на кораба, но мисията не се разви както беше планирано. Очаквахме астронавтите Буч и Суни да се върнат с него."
Въпреки непланирания дълъг престой на Международната космическа станция, Буч Уилмор и Суни Уилямс се чувстват добре, уверяват от НАСА. Астронавтът Уилмор сподели по време на изявление на 11 юли 2024 година: "Няма такова нещо като лесен космически полет. Всяка мисия има своите предизвикателства. Знаете мантрата – провалът не е опция. Ето защо оставаме тук."
И двамата астронавти са с богат опит в космическите мисии, като това е третото им пътуване до Международната космическа станция. 58-годишната Уилямс и 61-годишният Уилмор, и двамата капитани от Военноморските сили на Съединените щати, ще се завърнат на Земята с кораб на Спейс Екс. За да се осигури място за тях, следващият полет към станцията ще има двама души по-малко.
Според Стив Стич, "Те не са действително блокирани на станцията, винаги има начини за тяхното безопасно завръщане на Земята."
Въпреки този неуспех, "Старлайнър" остава ключов елемент в бъдещите мисии на НАСА, като този инцидент ще бъде използван за подобряване на бъдещите пилотирани мисии.
Водещи
-
Пети ден продължават проблемите с тока в десетки населени места ОБЗОР
Най-тежка продължава да е обстановката в община Ловеч
29.12 | 18:00
-
Спасиха бедстващо семейство до Трявна, блокирано от снеговете без ток и храна
Двете жени и мъжът с тях са от Гурково и дса ошли в семейната им къща на селото преди...
29.12 | 17:40
-
Бърдаров: Демографските данни показват, че през 2023 г. имахме голям механичен прираст
Ако и тази година се запази тенденцията, значи сме достигнали точката на пречупване -...
29.12 | 17:20
Най-четени
-
Помните ли Кървавата Валя? Осъдената за три брутални убийства излиза от затвора
Тя е жената с най-дълъг стаж зад решетките у нас
29.12 | 11:20
-
Рязка промяна във времето
Атмосферното налягане ще бъде по-високо от средното за месеца и през деня няма да претърпи...
29.12 | 09:03
-
Детското шампанско може да повлияе негативно на децата и тийнейджърите
За това говори клиничният психолог Марианна Абравитова.
29.12 | 09:40
-
На 1 януари 2025 г. България влизат изцяло в Шенген. Какви промени ще има по границите ни?
През последните дни на ГКПП "Кулата" тече усилен ремонт – пътят към Гърция се разширява с още...
29.12 | 11:40