Отпечатък от ухо – новата биометрия (ВИДЕО) 27.04 | 18:16

Технологията е по-евтина от скенер на пръстови отпечатъци и може да се използва на всеки смартфон

От iNews.bg

Новата биометрична система за идентификация Bodyprint използва отпечатък от ухото за защита на смартфона, пише Мегавселена.

Технологията е по-евтина от скенер на пръстови отпечатъци и може да се използва на всеки смартфон със сензорен екран.

Новата система, наречена Bodyprint, е разработена от Кристиан Холц (Christian Holz), Сенака Бутпития (Senaka Buthpitiya) и Мариус Кност (Marius Knaust) от Yahoo Labs.

Според разработчиците много потребители не използват дори ПИН код за защита на смартфоните си. Проблемът може да се реши с широко приложение на биометрични датчици, например скенери на пръстови отпечатъци. Но те са скъпи и затова се използват само в някои устройства. Другите технологии за идентификация все още не са достатъчно надеждни.

Биометричната система Bodyprint използва рисунъка на ушната мида, която е също толкова уникална, както и отпечатъците на пръстите. В качеството на скенер се използва сензорният екран на смартфона, добре работят дори екрани с невисока резолюция.

Достатъчно е да се доближи ухото към дисплея и системата сканира отпечатъка на ухото, а след това го сравнява със запазения в паметта еталон. Поради голямата площ на контакта се осигурява достатъчно сигурна идентификация. В хода на изпитанията са били проведени 864 сеанса на идентификация, като броят на грешките е бил 7,8%.

Технологията Bodyprint позволява да се използват различни части от тялото за идентификация – например юмрук или длан, но точността им е по-ниска и грешките при тях са почти 27%.

Новата технология може да намери широко приложение благодарение на ниска цена и простота на използване. Тя има и още едно очевидно преимущество – сканирането на ухото не се припокрива със стандартните технологии за биометрия, като сканиране на отпечатъци или очни ириси. Това означава, че данните от Bodyprint не могат да се свържат с други биометрични сведения.

Водещи

Най-четени