Подобрява се методът за конструиране на ДНК 23.07 | 11:52
Малки 3D структури вече могат да бъдат изградени с "ДНК оригами"
Учените са открили подобрен метод за изграждане на 3D структури, използвайки принципа на ДНК връзките, съобщава Би Би Си, позовавайки се на информация, публикувана в журнал ''Наука''.
С помощта на нанотехнология, те са изчислили най-оптималното огъване във всякаква форма на дългата верига. Получили са структури на принципа "ДНК оригами" и в последствие те са могли да бъдат използвани дори за да се правят микроскопични медицински разрези.
"Искахме да създадем парадигма, която би могла да наподобява полигоналните 3D форми, подобно на онези, които се получават в компютърните модели на 3D", казва главния автор на изследването д-р Бьорн Ходжбърг от Каролинския институт в Швеция. Структурите се изграждат от една дълга единична верига ДНК, която преминава през цялата структура."
Веднъж изградена, ДНК структурата има нужда и от укрепване с подобни на миниатюрни елементи. Всеки от тях представлява по-малка частица ДНК, която е изградена така, че да отговаря и на основната верига.
Тестване и сглобяване
Познатият като "ДНК оригами" метод не е нов, а вече е бил използван, за да се изградят всевъзможни форми и дори прототипи на роботи. Но гъвкавостта и улеснението при употреба на новата система са наистина впечатляващи.
"С няколко клика на мишката получаваме пълен списък на ДНК връзките, които трябва да използваме, за да получим дадената структура", коментира доктор Ходжбърг. "След това ДНК-то се изпраща в специална синтезираща компания, после го получаваме, смесваме го в тестова тръбичка и същите тези структури започват да се подреждат от само себе си".
По време на работата си учените от Университета Аалто във Финландия и екипът на доктор Ходжбърг демонстрират как тази технология може да се използва за изграждане на редица форми – от балони, до бутилки, зайчета и дори модели на хора. Може и да не изглеждат като произведения на изкуството, но са невероятно миниатюрни – по-малки от 100 нано метра, 0.0001 от милиметъра или грубо казано около една пета от човешки косъм.
"Това не е първото изследване, което представя полигонални форми, конструирани чрез ДНК. Но настоящата работа на учените,по мое мнение, представя най-разнообразния метод използван в конструиране ДНК", коментира професор Тим Лайдъл от Унижерситета Лудвиг Максимилиан в Мюнхен.
Водещи
-
Нови секссимволи изгяват на сцената на родния театър и на малкия екран!
Зрителките, които години въздишат по звезди като Владо Карамазов, Юлиан Вергов, Калин...
27.12 | 12:40
-
С военни ритуали и възпоминания почитаме жертвите от Кървавата Коледа в Кербала през 2003 г.
При самоубийствено нападение загинаха петима български военнослужещи, а други 27 души от...
27.12 | 12:20
-
Мистериозни дупки са открити по останките на самолета на Азербайджанските авиолинии, който се разби в Казахстан
Кадри от социалните медии показват видими дупки, приличащи на причинени от шрапнели. Руска...
27.12 | 12:00
-
Броят на жените с хазартна зависимост нараства драстично
НАП: Над 41 000 българи се обявиха като зависими от хазарта
27.12 | 11:40
Най-четени
-
България се сбогува с няколко обичани личности през 2024 година, поклон пред паметта им!
Тази година България загуби много обичани и уважавани личности.
27.12 | 09:59
-
На 27 декември православната църква почита паметта на Свети Стефан
Денят на Свети Стефан се чества на третия ден след Рождество Христово - на 27 декември, и е...
27.12 | 09:40
-
В петък ще бъде предимно облачно и след обяд отново ще има валежи от сняг
Ще духа умерен до силен вятър от север-североизток и с него ще нахлува студен въздух....
27.12 | 09:00