Потвърден сигнал от Плутон! Нови хоризонти направи близка среща с планетата 15.07 | 12:16
За първи път поколението на 21-ви век се среща с "непознат свят"

Официално NASA's New Horizons е първият космически кораб достигнал Плутон, преминавайки на 7750 мили от планетата-джудже в 07:49 ч. Това бе отпразнувано тази сутрин дори в медийното пространство, но в действителност, никой не знаеше дали сондата успешно е преминала, докато учените не получили сигнал, предаването на когото отнело 4,5 часа, за да достигне Земята.
След като сигналът беше потвърден от учени и сондата успешно премина покрай Плутон, за което шансовете не бяха големи (поради вероятността, тя да бъде ударена от космически обект), предстои да бъдат видени красива, снимки с висока резолюция на Плутон - 10 пъти по-добри, отколкото някога са били предоставяни.
Корабът, който премина днес в близост до Плутон беше представен през януари 2006 г. и оттогава е пропътувал повече от 3.0 милиарда мили. През 2007 г. той летя до Юпитер, използвайки огромната гравитация на гигантската планета, за да се изстреля навън.
Дори движещ се със скорост, по-висока от 50 000 мили в час, на совалката й отне почти едно десетилетие, за да достигне до Плутон. По аналогия, ако си представим, че Земята е баскетболна топка, то Плутон ще бъде малко по-голяма от топка за голф - и в същия мащаб, тази топка за голф ще се намира на разстояние от 50 до 80 мили.
Това разстояние означава също, че корабът е трябвало да бъде контролиран, за да стигне в рамките на разумен период от време, като бъде лишен балансирано от необходимото гориво, за да се забави и навлезе в орбитата на Плутон. Вследствие на това се е движил с около 31 000 мили в час по време на прелитането и се отклонил от диаметъра на Плутон, само за няколко минути.
Космическият кораб бързо надмина качеството на снимки през последните няколко седмици от пътуването си към Плутон, като уловил много по-детайлни изображения на планетата-джудже и нейните луни. Но дори тези снимки предстои да бъдат надминат от снимките, направени днес по време на самото прелитане.
Първите от тях ще бъдат показани сряда следобед, а останалите качени следващите седмици, защото New Horizons не е в състояние да предава данни с бързи темпове.
Очаква се те да разкрият завладяващи нови пейзажи и да осведомят учените за невижданата страна на Плутон.
Плутон (вляво) и нейната луна Харон е показана с изкуствен цвят, за да се подчертаят различията в повърхностни материали. Снимката е направена на 13 юли. Учените ще използват всички тези данни, за да разберат по-добре Плутон нейното място в Слънчевата система.
Космическият апарат събира също така данни за температурата, атмосферата на Плутон и взаимодействията и' със слънчевия вятър (заряд, излъчен от слънцето), както и петте луни в орбитата на планетата джудже. В комбинация с изображенията, те ще създадат сложен "портрет" на загадъчната планета.
Събраните вече данни от New Horizons, позволили на учените да определят по-точно размера на планетата джудже (диаметърът й е 1,473 мили, малко по-голям от очакваното) и разкрива мистериозни тъмни петна в южната полусфера.
Една от причините, учените да проявяват толкова голям интерес към Плутон е, че тя вероятно е формирана по същото време, както и останалата част от Слънчевата ни система и от същите материали. Нещо повече, вероятно се формира по-бавно, защото тепърва минава през ранните стадии на растеж, които Земята и другите скалисти планети в миналото, вече са приключили.
Всички събрани данни относно нейната геология, атмосфера и луни, ще помогнат на учените да усъвършенстват своите идеи за ранната ера в историята на нашата планета. "Ние знаем, че Земята е преминала през етапа на растеж, в който Плутон се намира сега" споделя Алън Стърн, главен изследовател на New Horizons "Това ще ни помогне да свържем точките."
От зората на космическата ера, Слънчева система е обект на изследвания, като са изпращани космически кораби на всяка от планетите: Венера и Марс през 1960, Меркурий, Юпитер, Сатурн- през 70-те, и Уран и Нептун в 80-те. Тези сонди разкриха съвсем нови светове, красивите луни, пръстени, атмосферата, както и пейзажи, невиждани досега.
Дълго имаше голяма пропаст между поколенията. Много хора, не са достатъчно възрастни, за да си спомня периодите на тези проучвания и да видя една планета, която никой не е виждал преди. Когато получим снимките утре, отново ще бъде разкрит един изцяло нов свят за първи път.
Снимки от доближаването на "Нови хоризонти" до Плутон вижте в нашата галерия.
Водещи
-
В момента над 20 строителни екипа извършват текущи ремонти в различни райони на територията на София
Продължава работата и по текущия ремонт на бул.“Евлоги и Христо Георгиеви“ от бул.“Драган...
24.07 | 17:59
-
ВКС прекрати делото срещу бившия шеф на разузнаването Кирчо Киров
Експертиза установи, че Киров не може да участва в процеса поради здравословни причини
24.07 | 17:18
-
С 31 гласа "за" и 13 "против" Столичният общински съвет прие доклада за довършването на бул. "Тодор Каблешков"
По-рано днес главният архитект на София Богдана Панайотова даде брифинг пред журналисти, на...
24.07 | 16:30
-
Историческо слънчево затъмнение ще потопи в мрак три континента на 2 август 2027 г.
Гибралтар също ще бъде предпочитана локация, макар и за по-кратко време.
24.07 | 16:45
Най-четени
-
Атанас Запрянов: 11 000 лева струва един час гасене на пожар с хеликоптер
„Борбата с огнената стихия изисква изключителна организация и ресурси – един час с въздушна...
24.07 | 13:59
-
Последната цифра от годината ви на раждане има своето скрито значение 2
Според китайския календар последната цифра от годината ви на раждане е свързана с един от...
24.07 | 15:00
-
Румен Радев връща за ново обсъждане в Народното събрание разпоредби от Закона за изменение и допълнение на Закона за здравното осигуряване
В мотивите си държавният глава заявява, че подкрепя законови мерки, целящи най-ефективното...
24.07 | 11:15
-
Народното събрание прие на второ четене промените в Закона за движение по пътищата
„Надявам се времето да покаже, че сме направили стъпка в правилната посока”, заяви той.
24.07 | 13:45