Спирални магнитни полета обясняват защо съществуваме 17.05 | 11:04
Защо във Вселената няма антиматерия
Лявонасочени спирални магнитни полета, отпечатани на гама-лъчи, засечени от космическия телескоп на НАСА Ферми, изясняват защо във Вселената има материя, вместо да е празно пространство, пише Мегавселена.
Според съществуващите теории Големият взрив трябва да е произвел еднакво количество материя и антиматерия, което би унищожило мигновено и двете, не оставяйки нищо след себе си.
Но изглежда, че материята е спечелила някак. Танмай Вачаспати (Tanmay Vachaspati) от щатския университет в Аризона сметнал през 2001 година, че това е вследствие на създаването на монополи и антимонополи по време на процеса на унищожаване. На практика това са частици само с един полюс.
Вачаспати казва, че тези частици би трябвало да се унищожат една друга, създавайки материя и антиматерия, но с помощта на процес, наречен нарушаване на паритета (равенството) на заряда, материята надживяла антиматерията. Ако тази теория е вярна, то трябвало да има останки от усукани магнитни полета, оставени от тези монополи, и той смятал, че те трябва да са "левичарски” (лявонасочени).
И точно това е открил след анализирането на данните от Ферми, в сътрудничество с университетите във Вашингтон и Нагоя. "Планетата, на която живеем, и Слънцето, около което обикаляме, са направени от "нормална" материя и въпреки че се споменава в много научнофантастични истории, антиматерията, изглежда, е нещо много рядко. Тези резултати са първият знак, че се приближаваме до разгадаване на мистерията", коментира Вачаспати.
Космическият телескоп за гама-лъчи Ферми е изстрелян през 2008 и наблюдава гама-лъчи от много далечни източници, като например супермасивни черни дупки. Гама-лъчите са чувствителни към ефектите на магнитното поле и би трябвало да носят отпечатъци от всички спирални модели на магнитно поле, които са срещали по време на пътуването си.
Екипът учени засекли такъв отпечатък и измерили свойствата му, след което разбрали, че спиралното поле е лявонасочено (като винт с лява резба). Това обяснява липсата на антиматерия.
Работата по проекта е публикувана в Royal Astronomical Society. Все още има известна несигурност дали откритието не е съвпадение, но Вачаспати не смята така. От откритието може да се направи предположението, че ранните космически магнитни полета са посели по-силните магнитни полета в галактиките и галактичните клъстери в наше време.
Водещи
-
БАН: Метапневмовирусът може да предизвика пъстра палитра от симптоми
"За малките деца може да предизвика сериозно заболяване като бронхиолит, пневмония, възпаление...
10.01 | 17:40
-
Има недостиг на военни в българската армия
„Особено тревожно е положението при младшите офицери, защото има недостиг на желаещи да учат и...
10.01 | 17:00
-
БСП: Наддяваме се другата седмица България да има редовно правителство
Атанас Зафиров каза, че се опитват да сформират работещо мнозинство по приоритети, по...
10.01 | 16:45
-
Как минималната работна заплата може да служи като база за определяне на началните основни заплати
Добре е да се обърне внимание и на съотношението между понятията "минимална работна заплата“ и...
10.01 | 16:30
Най-четени
-
Лидерът на "Движение 21" разкри подробности за преговорите между ГЕРБ, БСП и ИТН
"Кабинетът е готов, вариантът е почти финализиран"
10.01 | 15:30
-
Над половин тон контрабанден алкохол удариха в Ботевград
В различни стаи на къщата били открити 78 пластмасови туби и бутилки, съдържащи общо около 530...
10.01 | 10:15
-
Асен Василев: ДБ нямат мандат да преговарят от името на ПП
„Докато не видим как ще изглежда коалиционното споразумение, не можем да го коментираме. Ако...
10.01 | 09:59
-
Парламентът изслушва Главчев и трима министри
Това са служебните министри Атанас Илков, Атанас Запрянов, Мария Павлова, Галя Кондева, Петър...
10.01 | 09:45